Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 14 Haziran 2017 Çarşamba 11:25 de eklendi

Türkiye'de Kimyager Olmak

Türkiye'de Kimyager Olmak

Kimyager kimdir? Ne iş yapar? Biliyor musunuz?

Kimyager Kimdir ?

Bilindiği gibi kimya,hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Evinizde kullandığınız bilgisayarın yapıldığı malzemeden pencerenize, oda spreylerinden boyanıza kadar her şey kimyayla bağlantılıdır.
Kimyagerlik,kimya mesleğini icra eden meslek gruplarının başında gelir. Avrupa ülkelerinin çoğunda baş tacı meslek grubundan biridir. Ancak bu meslek ülkemizde ne kadar biliniyor tartışılır tabi. Neden peki dediğinizi duyar gibiyim….
Aslında bu durum epeydir kimyagerlerin canını sıkmaktadır. Bunu anlamak için öyle çok araştırma yapmanıza da gerek yok. İnternette birkaç ilanına bakarsanız eminim içersinde şu cümleyi barındıran birçok ilan göreceksiniz…

“Meslek lisesi mezunu KİMYAGER arıyoruz.”

Yukarıda belirttiğim gibi şirketin ne kimyagerlikten haberi var ne meslek lisesi mezunlarının kimyager olmadığından. Burada meslek lisesi mezunu arkadaşlar yanlış anlamsın. Kimyagerlik kanunu diye bir kanun var. Kanuna göre kimyagerliğin nasıl olduğu aşağıdaki gibi belirtilmiştir.
Kanun Numarası : 6269
Kabul Tarihi : 15/2/1954
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 20/2/1954 Sayı: 8639
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 3 Cilt: 35 Sayfa: 404Madde1-a)

"Kimyager" unvanını, Türkiye veya yabancı memleketler üniversitelerine bağlı olarak veya üniversite ayarında olup da müstakillen kimyagerlik diploması veren müesseselerden mezun olanlarla bu kimyagerlik diplomasına tekabül eden üniversiteler kimya tahsilini yaparak gereken diplomayı alanlar kullanabilirler.

SONUÇ

İşte görüldüğü gibi 4 yıllık bir öğrenim sonucu bu ünvan verilmektedir. Bunun aksi bir durum bence büyük hakaret olup Kimyagerlik ünvanının yok sayılmasıdır. Burada meslek mensupları duyarlı olup ciddi bir oluşum veya mevcut olan derneği oda haline getirmeleri bu gibi konularda daha çok söz sahibi olmalarını sağlayacaktır.İnkar edilemez bir gerçekte,kimyagerler ülkemizde kendi mesleklerini icra edemez hale gelmişlerdir. Gerek teklif edilen ücret gerekse işverenin kimyageri tanımaması ne olduğunu bilmemesi bugün bu mesleği bu hale getirmiştir. En basit örnekler,kimyager bir ürün mikro düzeyde üretir ,geliştirir ve kimya mühendisine sunarak ürünün makro düzeyde üretimini sağlar. Fakat ülkemizde durum ,kimyageri boşver kimya mühendisini al bütün işleri yapsın ucuzda olur mantığı hakimdir. Ancak unutulan bir şey var!! Kalifiye eleman,ucuz olsun ne denirse yapsın bu zihniyetle yürümez bu iş….

Kimyager,kendisini geliştiren ve sürekli bir sistematik hayat sahip olan bilim insanı olduğunu bir gün bu firmalar anlar umarız. Bugün özenilerek baktığımız avrupa kimyagerleri umarız yarın ülkemiz kimyagerlerinin arkasından gelir...

Yazının Orjinali : www.gundembizim.com/turkiyede-kimyager-olmak/

Bu içerik 96 kez okundu

Etiketler: kimyagerlik,Türkiye'de kimyagerlik,kimyager ne iş yapar,kimyagerli mesleği

Bu içeriği ekleyen site : gundembizim.com/hakkimizda/