Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 14 Haziran 2017 Çarşamba 9:53 de eklendi

Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi

Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi Çocuk sahibi olamayan çiftlerde bu durumu açıklayan belli

Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi Çocuk sahibi olamayan çiftlerde bu durumu açıklayan belli başlı konular vardır. Günümüzde beslenme düzeni, beslenme kalitesi üreme hücrelerine etki eden bir durum olmuştur. Artık insanların değişen dünyaya ayak uydurma çabası, büyük şehirlerde oluşan zaman kavramı nedeni ile hazır yemekler ön plana çıkıyor. Hazır yemekler yani fast food olarak bilinen bu beslenme ürünleri içerisinde yüksek düzeyde katkı maddeleri bulunur.

Fast food ürünleri içerisinde bulunan katkı ve koruyucu maddeleri hormonlara, üreme hücrelerine etki etmektedir. Ayrıca bu ürünler kilo artışı sağlamaktadır. İçerisinde bulunan yüksek kaloriler dengesiz beslenme nedeni ile kısa zamanda çok kilo almanıza neden olur. Aşırı kilolu olmak hamile kalmaya engel bir durumdur. Üreme çağında olan erkek ve özellikle kadınların yüzde 5-6 kısmında kısırlık sorunu bu nedenle ortaya çıkmaktadır.  Kısırlık  günümüzün artan sağlık sorunlarından biridir. Özellikle genç çiftlerde ortaya çıkmasında ki en büyük etkenlerden biri de beslenme bozukluğudur.

Yetersiz Beslenme ve Kısırlık

Sadece aşırı beslenme değil yetersiz beslenme de kısırlığa etki etmektedir. Kısırlıkla beslenme arasındaki bağ hormonların etkisidir. Beslenme bozukluğu da hormonları tetiklemektedir. Örneğin yetersiz beslenen bir bireyde vitamin, mineral eksikliği gibi durumlardan dolayı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlarda kısırlığa etki etmektedir.

Erkeklerde son zamanlarda meydana gelen kaslı bir fiziğe sahip olma isteği dikkatle yapılmalıdır. Çünkü erkekler yeterli besin değeri almadan aşırı egzersiz yapar ise sperm sayısında, kalitesinde düşüklük meydana gelmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen  ve kısırlık hastalığından korunmak isteyen çiftlerin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı kadar kaliteli beslenmek daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlayacaktır.

Bu içerik 269 kez okundu

Etiketler: Beslenme Bozukluğunun Kısırlığa Etkisi,tüp bebek,kısırlık,ivf,halil ibrahim tekin

Bu içeriği ekleyen site : kibristupbebekmerkez.com/