Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 08 Mayıs 2017 Pazartesi 12:40 de eklendi

Çocuklarımız ve PC Oyunları

Çocuklarımız ve PC Oyunları

Çocuklarımız ve PC oyunları konusunda neler yapabiliriz?

Bugünkü yazımız pc oyunlarının çocuklar üzerinde etkileri hakkında oldu.Bizlerde bir zamanlar oyun oynamaya bayılıyorduk değil mi yada halen de oynak istiyoruz. Oyun,bir çocuk için ihtiyaçtır. Dünyanın neresine giderseniz gidin çocukların oyuna doyamadığını göreceksiniz. diyebiliriz ki oyun bir lüks değil,çocuğun gelişmesi için ihtiyaçtır.Oyun sayesinde çocuk hayal dünyasını genişletir ve kendi dünyasını meydana getirir…Günümüzde çocuklar eskisi gibi misket,çelik-çomak,saklambaç veya diğer oyunlar yerine pc oyunlarını oynamaktadır. Hatta bazı çocukların yukarıda saydığımız oyunlardan bile haberi yoktur. Neden artık teknoloji çağındayız ve çocuklar pclerle arkadaş oluyor. Aile bireyleri bu oyunları iyice inceleyip karar vermeli diye düşünüyorum.

Nedenini ise bir bilimsel çalışma ile açıklamaya çalışalım

Bir grup çocuğa yalnız başlarına iken şiddet içerikli filmler,oyunlar veriliyor. Bir başka grup çocuğa da aynı oyun ve filmler aile fertleri yanında veriliyor…
Aile fertleri içermeyen gruptaki çocuklar bir süre sonra izledikleri veya oynadıkları karakterlere bürünüyor,onlar gibi davranıyorlar. Artık bu davranışlar ve şiddet onlar için normal bir hal alıyor… Aile fertleriyle bu film ve oyunlarla ilgilenen çocuklar ise artık izlemek istemiyor bunlardan kaçıyorlar. Nedeni ise aile fertleri çocuğa doru ve yanlışı göstererek onların empati kurmasını ve eleştirel yönlerinin gelişmesini sağlıyorlar. Bu sayede çocuk gözlemlediklerini önce bir süzgeçten geçiriyor ve daha sonra iyi veya kötü olduğuna karar veriyor... Bu araştırma gösteriyor ki çocuklarınızı yalnız başına pc veya tv karşısında bırakmayınız. Bırakıyorsanız da kontrol sizde olmalı,bildiğiniz veya güvendiğiniz yayınlarla bırakmalısınız.

Aileye düşen görevler nelerdir?

Aileye,çocuğa oyunu yasakla demek tabi ki çok saçma olur ama kontrol altında tut demek oldukça mantıklı. Çocuğunuz bütün gününü bilgisayar başında geçirmemeli. Çocuk bir oyunu oynadığı zaman veya kazandığı zaman kendini üstün zanneder ve beyindeki mutluluk kimyasalların salgılanır. Çocuk böylece kendini mutlu hisseder ve mutluğu yaşamak için sürekli oyun oynamak isteyecektir. Ama gerçek hayatında var olduğunu unutmamalı tabi…Birçok ailede bilgisayar bulunmaktadır. Olmayanlarında çocukları alınması için baskı yapmaktadırlar. Çocuğunuzu daha ilk günden pc ile tanıştırırsanız sonrada fazla sorun olmaz diye düşünüyorum... Örneğin, ilk defa pc sahibi olan çocuğu ele alalımİlk gün çocuğa karışmayın ve hevesini alması için izin verin. İkinci gün çocuğunuzu karşınıza alın ve pc oyunları hakkında bilgilendirin. Onun anlayacağı dilde “bak çocuğum oyunlar kimi zaman yararlı kimi zamanda zararlı olabilir. Bunun için pc geçireceğin zamanı belirleyelim ve onun dışına da çıkmayalım. Ayrıca istediğin oyunlara veya filmlere önce biz bakalım sonra sana yararı olacaksa izin verelim sende bunları kullan hatta birlikte kullanalım…” diyebiliriz mesela…

Tabi günümüze bunları kaç aile diyebilir tartışılır. Çünkü artık aile reisi çocuklar gibi… Ancak onların geleceğini düşünen her aile bunları dikkate almalı ve ona göre çocuklarını yetiştirmelidir….Yeni yazımızda görüşmek üzere….

Bu içerik 46 kez okundu

Etiketler: teknoloji ve çocuklar,çocuklarda bilgisayar bağımlılığı,çocuk sağlığı

Bu içeriği ekleyen site : gundembizim.com/hakkimizda/