Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 06 Nisan 2017 Perşembe 14:39 de eklendi

Gebelikte 2. Haftada Bebek Gelişimi

Gebelikte 2. Haftada Bebek Gelişimi

Anne olmanın hayalini kuranlar gebe olduklarını öğrenmek için heyecanla beklerler.

Son adetinizin başlangıcından 12- 16 gün geçti ve yumurtlama dönemindesiniz. Bu dönemde hamile olabilirsiniz ama daha haberinizin olması için erken bir zamandır. Döllenme ve yumurtlama bu dönmede olur. Bu sebeple hamilelik süreci aslında 38 haftadır ama doktorlar döllenme tarihini tam hesaplayamadıkları için 40 hafta olarak hesaplar. Çünkü hamile kalma süreci olarak son adet tarihini baz alırlar. Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama dönemini doğru hesaplamanız gerekiyor. Şöyle hesaplayabilirsiniz: ilk adet tarihinizle son adet tarihlerinin başlangıçları arasındaki süre size adet döngüsünü verecektir. Genelde bu 30 gündür.
 
Yani siz 30 günlük periyotlar halinde adet görüyorsunuz demektir. Bu adet döngüsüne göre 30’dan 14’ü çıkarırsınız 16 kalır ve adet başlangıcından 16. gün muhtemelen sizin yumurtlama gününüz olacaktır. Bu tarihten 2–3 gün öncesinden başlayıp bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma ihtimalinizi arttırmaktadır.
 
Yumurta, yumurtlama gerçekleştikten sonra 24 saat canlı kalır. Sperm ise 72 saat canlı kalmaktadır. Bunların karşılaşmaları için zamanlama çok önemlidir. Bu kısa zaman diliminde birçok şey aynı anda olmaktadır.Her ay 15-20 yumurta arasından sadece biri tanesi olgunlaşır ve serbest kalır. Birden fazla yumurtlamanın olduğu durumlarda ikiz, üçüz gibi çoğul gebelikler gerçekleşir.Bu hafta endometrium adı verilen rahim zarı kalınlaşmaya başlar. Bundaki amaç döllenme sonrası embriyonun rahim içinde tutunabilmesini sağlamaktır. Burada yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını düzgün bir şekilde karşılanabilmesi için kanlanma oluşabilir.
 
Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebelikteki 2. haftada vajinadan rahime ve fallop tüplerine doğru milyonlarca sperm yolculuğa çıkmıştır ve bunlardan ancak 300-400 tanesi yumurtaya yaklaşabilir. Sadece bir tanesi yumurtaya yapışır. 10 ile 30 saat arasında değişebilen zaman dilimlerinde sperm ve yumurtanın çekirdekleri birleşmiş olur. Bundan sonraki yolculuğunda yumurtanız bir yumak gibi büyüyerek rahme yerleşmeye çalışır.

Bu içerik 48 kez okundu

Etiketler: genelik,hamilelik

Bu içeriği ekleyen site : kacaylik.com