Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 11 Mayıs 2017 Perşembe 23:03 de eklendi

Güzel Uykular İçin Güvenli Bağlanma

Uyku, güven ve huzur ortamında gerçekleşir.

Uyku, güven ve huzur ortamında gerçekleşir. Bebeğiniz gerek sezgilerine kulak vererek, gerekse dünyaya dair düşünsel ve duygusal algısında uykuyu olumlu kodlar, uyku esnasında ve genel hayatında kendini güvende hissederse, iyi uykular için en önemli temel atılmış demektir.

Bu güven ilişkisi için sevgi, tutarlı ilgi ve kaliteli zaman geçirme çok önemlidir. Zaten doğa, ebeveynin bu sevgiyi vermesi ve güveni kurması için anne babayı yönlendirir. Ne yapacağını bilmeniz için iç sesinizi dinlemeniz, bebeğinizi iyi gözlemlemeniz, sakinliğinizi korumanız ve onun ihtiyaçlarına cevap vermeniz kilit davranışlardır.

Güvenli Bağlanma  Nedir?

Bebeğiniz/çocuğunuz ile birbirinizi dinlemeniz, baş başa vakit geçirmeniz, bol paylaşım, etkin iletişim, fiziksel temas ve benzeri sevgi paylaşımları güveni perçinler. Bu güven ve sevgi ortamını en iyi sağlayan ebeveynlik tarzı da “Bağ Kuran/Doğal Ebeveynlik”tir. Bu ebeveynlik tarzını benimseyen anne babalar

  • Çocuklarını iyi tanırlar.
  • Saatlere değil, bebeklerinin/çocuklarının vücut tepkilerine/sinyallerine göre düzen oluştururlar.
  • “Kontrol kimde” odaklı değil, iletişim odaklı olurlar.
  • Doğumdan itibaren bebeklerine bağlanırlar (ten teması, emzirme…)
  • Bebeklerini uzun süre emzirirler.
  • Bebeklerini kendilerine yakın, mesela sling ile taşırlar
  • Bebeklerinin ağlamalarını dikkate alırlar, önemserler ve buna tepkisiz kalmazlar
  • Bebeklerine yakın uyurlar veya uyku sırasındaki ihtiyaçlarına hızla cevap verirler
  • Bebekleri ile birbirlerine bağlıdırlar, bağımlı değildirler. Kendilerinin de birey olarak hayatlarını dengelemek için çaba gösterirler.
  • Çocuklarının gelişiminde çocuk/aile odaklı ilerlerler, özellikle ebeveyn odaklı eğitimlerden ve tüm tavsiyelerden uzak dururlar.
  • Daha fazla insan odaklı çözümlerden yana olur, daha az araç gereç kullanırlar (Emzik, sallanan anne kucakları vb)

   Son dönemlerde psikoloji literatürüne giren  “evrimsel ebeveynlik”  de yine doğal ebeveynliği destekler. (Bu konu başka bir makalenin konusu olacak, söz :))

   Ebeveynlerine güvenen ve hayatla sağlam bağlar kuran çocuklar da ileride daha işbirlikçi, daha iyi gelişen, daha sosyal, daha sorumluluk sahibi, daha az şımarmaya meğilli ve daha mutlu bireyler olurlar. Bu güven ilişkisini iyi kuran ailelerde disiplin esası da kurallara değil, ebeveyn ile çocuk arasındaki güven ve sevgi ilişkisine dayandığı için daha kalıcı, daha içselleştirilmiş sınırlar çerçevesinde oturmuş olur. Çünkü ebeveynine güvenen çocuk koyulan sınırlara saygı duyar ve anne babasını üzmek istemez.

   Bu çocuklar da daha ilk günden itibaren daha sağlıklı uykular uyurlar ve karşılaştıkları uyku sorunlarının üstesinden daha kolay gelirler. Hem onlar, hem de anne babaları daha iyi uykular uyurlar ve daha sağlıklı, huzurlu olurlar ??

   Psk. Melis Keşan


   Bu  videolar da ilginizi çekebilir:
   Yenidoğan Bebek Bakımı
   Bebeklerde Ağlama Nedenleri

    

Bu içerik 76 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.doktoramcam.com/guzel-uykular-icin-guvenli-baglanma/

Etiketler: güvenli bağlanma,bebek uyukusu,çocuk uykusu,doğal ebeveynlik,evrimsel ebeveynlik

Bu içeriği ekleyen site : doktoramcam.com