Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 11 Haziran 2012 Pazartesi 0:46 de eklendi, 1 kere paylaşıldı

Tüp bebek tedavisinde transfer sonrası doğru ve yanlışlar

Tüp bebek tedavisi

  TRANSFERDEN SONRA  HANGİSİ DOĞRU?

Tüp bebek  tedavisinde  transfere kadar  her şey  doktorunuzun ve embryoloğunuzun kontrolü altında gitmekte ve kontrol onların elinde olmaktadır.  Yani gebelik oluşturması olasılığı çok yüksekbir embryo size transfer edilmiş olabilir.  Transfer sonrası  ise bebeğiniz ile baş başa kaldığınız anlar başlamakta ve sizle bir birleşim sağlayıp sağlayamayacağı yani gebelik oluşup oluşmayacağı konusunda artık hekiminizin yapabilecekleri  reçetelediği ilaçlar dışında sona ermektedir.

İşte bu durum  Tüp bebek  tedavisindeki çiftlerde  belkide tüm tedavinin en zor sürecinin başlangıcıdır. Çünkü artık insiyatif kadının vücuduna geçmektedir. Oysa vücudumuzun bu süreçte  en önemli işlevleri kendi kontrolümüz dışındadır.  Bu duruma destek olabilecek seçimleri ise kadınlar kendileri yapmak durumundadırlar .  Özellikle sosyal medyada yada karşılıklı dile getirilenler  herkesin kendi deneyimine ait yorumlardır. Tedavisi başarılı olanların her yaptığı doğru tutmayanların her yaptığı yanlış ya da tersi durum gerçekte doğru olmayabilir.  Tüp bebek  denemesinde şans faktörü en önemli belirleyendir.

İSTİRAHAT

Transfer işlemi  sonrası    1-2 saat istirahat ve sonrası  bir iki günü  dinlenerek geçirmek hemen hemen herkesin hemfikir  olduğu bir durumdur.  Daha uzun süreli  yatak istirahatine  ise gerçekte ihtiyaç yoktur. Hatta yatakta geçirilen süreç eğer sürekli  sıkıntı ve  başarı düşüncesi nedeni ile endişeye neden oluyorsa tam tersine  kaçınılmalıdır.  Tüp bebek    tedavisindeki  fazla stresli olmayan işlerde çalışan çiftlerde başarı oranları çalışmayanlara göre daha yüksek tir.  Annelerinizin sizlere gebe kaldığının farkına varmadan önce sürekli istirahat ettiklerini sanmıyorum.

ÇALIŞMA

Günümüzde ev işleri de dahil olmak üzere kadınların ağır  işler yapmadığı  göz  önünde bulundurulduğunda  günlük ev işlerinin yapılması  yada  çalışma hayatınızdaki rutin işler tedavinize negatif yönde etki etmez . Günlük rutininizi devam ettirmeniz sizlerin beklemesi zor  olan bu süreci daha kolay geçirmenize yardımcı olabilir.  Ancak stresli bir  iş hayatı ve bu stresin günlük olarak size yansıması tedavinizi negatif etkileyebilir.

KULLANILACAK İLAÇLAR

Bu süreçte düzenli kullanılması  gereken en önemli ilaç  progesteron içeren preperatlardır  (Crinone,proginex ,utragestane) .  Bunun dışında eğer başlanılmış ise coraspin yada bebek aspirini ve folik aside devam edilebilir. Bunun dışında başka bir ilaç önerilmez . Bu süreçte ortaya çıkabilecek tedavi ile  ilgili olmayan ağrılarda parasetamollü ağrı kesicileri kullanmak  aşırı ağrı çekmekten daha tercih edilir  bir eylemdir.  Yine tansiyon tirid şeker vb nedenlerle kullanılması gerekli ilaçlarıda doktor kontrolü ile  kesmemek gerekir.

CİNSEL İLİŞKİ 

Özellikle yurt dışındaki bazı  merkezler cinsel ilişki konusunda transferden 1-2 gün sonradan itibaren bir sakınca görmüyor ise de deneyimlerimiz bu konuda daha konservatif yaklaşımla gebelik testine  kadar cinsel ilişkide bulunulmamasından yanadır.  Aşırı üzüntü kadar aşırı sevinç ve hazlarında vücutta istemsiz salınımlara neden olabilir.

SİGARA- İÇKİ

Sigara içiyor iseniz azaltın, çünkü sigara rahminizin kanlanmasını olumsuz yönde etkiler ancak sigarısızlık ve nikotin bağımlılığı stresinizi aşırı artırıyor ise belkide kontrollü içilen birkaç sigara içmemekten daha iyidir.  Sarhoş olmayacak kadar bir  miktar  alkolün de zararı gösterilmemiştir.

  DİĞER

Özellikle sauna gibi sıcak ve nemli ortamlardan uzak durmak, olası bir enfeksiyon nedeni ile  havuz kullanmamak genel yaklaşımlardandır. Çok yorucu olamadığı sürece  yolculuk yapmakta sakınca yoktur.  Uçak yolculuğu da sakıncalı olarak kabul edilmemektedir

  TRANSFER SONRASI RAHAT OLAMAYA ÇALIŞIN 

Stres üzüntü  ve endişeden uzaklaşmaya çalışın, kendinize ve bebeğinize güvenin, vücudunuz onu yaşatmak o da hayata tutunmak için elinden geleni yapacaktır .  Doğal dışı yaptıklarınız beklide ters etki yapabilir.  Yani başkalarının doğrularından öte kendi doğrularınızı kendinizin  tercih etmesi  önemlidir.

Bu içerik 65495 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.tupbebekailesi.com/tup-bebek-tedavisinde-transfer-sonrasi-dogru-ve-yanlislar.html

Etiketler: tüp bebek,transfer sonrası,yanlışlar,doğrular,tedavi sonrası

Bu içeriği ekleyen site : tupbebekailesi.com