Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 24 Ekim 2011 Pazartesi 12:52 de eklendi

1 Yaşına Kadar Bebeğinize Yasak Olan Gıdalar

Bebeklerin 1 yaşına kadar yememesi gereken bazı gıdalar vardır...

  Büyümenin ve beyin gelişiminin en hızlı olduğu 0- 2 yaş arası dönem beslenmenin en önemli olduğu zamanlardır. Bu dönemdeki dengeli beslenmeyle birçok akut ve kronik hastalıklar önlenebilir yada hafif geçirilir. Dr. Özlem Kaya ÇardakÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz.

Bebeklerde ve çocuklarda beslenmenin temel amacı, uygun büyüme ve gelişmenin sağlanması ve besin eksikliği durumunun engellenmesidir.

Bebeklerin 1 yaşına kadar yememesi gereken bazı gıdalar şöyle sıralanmaktadırBal, birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjendir. İçindeki alerjik maddeler yetişkinler için önemli değilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerji özelliğine sahi,ptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9. aydan sonra çok az miktarda başlanarak denenebilir.

İnek sütü, de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir. Evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini engeller.

Çay hiçbir besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yaşından sonrada verilmemelidir.

Tütsülenmiş balıklar(somon veya alabalık) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla işlem görmeleri için zararlıdır.

Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları, hazır puding 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.

Salam sosis ve sucuk gibi işlemden getirilmiş etler, konserveler de 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu tip gıdaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir, bazen de granül hale getirilmiş kemik içerir.

Bu içerik 1630 kez okundu

Etiketler: saglik ve yasam,ozlem kaya cardak,bebek beslenmesi,bebegin yememesi gereken gidalar

Bu içeriği ekleyen site : saglikveyasamdergisi.com.tr