Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 30 Mayıs 2010 Pazar 13:09 de eklendi, 26 kere paylaşıldı

4. boyut nedir erişilebilir mi?

Hepimiz x,y,z koordinatlarını biliyoruz. Ancak bilim adamları aynı görüşte değil

  Bilim adamları bu konu hakkında Minkowski ve Euclidiean geometri anlayışları ile birbirlerini yemektedir. Euclidiean teorisine göre, bildiğimiz uzay, x,y,z koordinatlarının yanı-sıra beynimizin algılayamadığı 4,5 hatta10 boyutun olduğunu belirtiyor. Minkowski mantığı ise bildiğimiz x,y,z ‘nin yanında 4. boyut olarak “zaman” kavramının bulunduğunu belirtiyor. Zaman kavramınında kendi içinde x,y’ye hatta bir de z’ye (paralel boyut)  sahip olduğu düşünceleri göz önünde bulundurulunca varolan beynimizin de kaybolduğunu farkediyoruz.  Bu yüzden derin nefes alıp, gündemimizin muhteşem meşguliyetlerinden 5dk zaman ayırıp bu oldukça ilginç konuyu biraz düşünelim.

Minkowski’nin geliştirdiği mantığı (Einstein’in ilk ortaya attığı) neredeyse isminin bir yerinde Star (Yıldız), Time (Zaman) veya Space(Uzay) bulunan tüm filmler, tüm oyunlar, tüm kitaplar kısacası her yerde defalarca izledik. Hatta sokaktan birini çevirseniz sorsanız uzay-zaman teoremi/relativitiy/izafiyet (bayağı uzun bir süre açlık anlamına geldiğini zannediyordum) nedir diye, bir cevap verirler mutlaka. Daha fazla detay için google’a başvurun:)

Benim asıl ilgimi çeken ve şu anki teknoloji ile bize daha yakın duran Euclidiean   uzayında x,y,z’ye ek olarak birde 4. bir boyut olması. Bu boyutlar 10'a kadar gidiyor gibi gözüküyor ancak ben 4'ü tam anlamadım bu yüzden hep beraber bir anlamaya çalışalım:D Buradan 4D for dummies tarzı bir seri bulabilirsiniz. Herbiri muhteşem çizimler ile detaylandırılmış ama arabayı hayatında metal görmemiş birine anlatınca ne kadar anlar ki. (Sümerlere o kadar anlatmışlar uçak, roket, uzay muzay adamlar hala tabletlere yanan ok, uçan tanrılar çizmişler. Bkz. “12. gezegen” diye bir kitap, kaynak var ama tuhaf yinede.)

Not: Anlatım önce 2Boyuttan başlıyor sonra 3'e geçilip 2-3-4 boyut arasında sürekli kıyaslamalar yapılıyor. Herşeye bakmanızı tavsiye ederim sonra ne anladığınızı yazarsanız daha makbule geçer.

Not1.5: Bir yerlerde gördüm sinemalarda 4. boyut, sinemanın 3 boyutlu filme göre hareket etmesiymiş.(?)Normal boyut anlamında değil yani.

Not2: Yaaa:), hiç bazı kanallardaki 4. mü 5.mi boyuttaki gibi kolay değil. Akşama iyi bir çocuk olduğunda bir yerlerden bulgur, börek, çörek, nur çıkmıyor. Keşke öyle olsaydı valla çalışmaya gerek yok, süper iyi ol, salondaki gümüşlerden bulgur çıksın.

 

Bu içerik 10274 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.teknovole.com/sizin-icin-sectiklerimiz/4-boyut-nedir-erisilebilir-mi/

Etiketler: 3 boyut,3D,4 boyutlu,4. boyuta erişim,4.boyut,4D,paralel boyutlar,uzay zaman

Bu içeriği ekleyen site : teknovole.com