Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 14 Aralık 2009 Pazartesi 1:02 de eklendi, 10 kere paylaşıldı

Golden Retriever ırk özellikleri

Golden Retriever, kremden altın rengine kadar değişebilen kürküyle güzel Golden Retriever ve sağlam yapılı bir köpektir.

Golden Retriever, kremden altın rengine kadar değişebilen kürküyle güzel Golden Retriever ve sağlam yapılı bir köpektir. Dış tüyler su geçirmez, iç tüyler ise sıktır. Kafa, uca doğru incelen, ama yine de geniş ve güçlü görünen ağız kısmı ile iridir. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Burun siyahtır. Gözler koyu renk, göz kenarları ile kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Boyun ve baldırlar adaleli, göğüs geniştir. Kuyruk uzun ve düzdür ve genellikle kıvrık tutulmaz.

Karakteri
Goldenlar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden’lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır. İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlar. Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. İz sürme, vurulan avı geri getirme, narkotik köpeği, itaat yarışmaları yeteneklerininden sadece bir kaçıdır. Bu köpekler yüzmeye bayılırlar.

Yaşam Ortamı
Bu ırk yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Golden Retriever günlük egzersize ihtiyaç duyar. Çoğunlukla top ya da sopa getir oyunu oynayacağından egzersizi nispeten kolaydır. Kolay kilo aldığından diyetine dikkat edilmelidir.

Bakımı

Bu düz ve çifte tüylü ırkın tüy bakımı kolaydır. Alt tüylere de dikkat ederek günlük tarama genel bakımı sağlayacaktır. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy döker.

Kökeni


Golden Retriever ilk defa muhtemelen sarı düz tüylü Retriver, kısa tüylü Tweed Su Spanieli, diğer spanieller ve hatta Newfoundland çaprazlanarak İngiliz Adalarında üretilmiştir. Aslında ırk showlara başlarda “Altın Düz Tüylü” (Golden Flat-Coated) adıyla çıkarılıyordu. Golden dünyanın en popüler aile köpeklerinden biridir. Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmaları birincilerinin çoğu Golden Retrieverlardır. Golden, karada ve suda iyi bir kuş avcısıdır. Mükemmel burnu sadece avını değil narkotik departmanı için uyuşturucu bulunmasında da kullanılır. İnsanı memnun etmeye eğilimi ve öğrenmeye açıklığı, bu ırka hastalar için terapi ve körler için rehber köpeklikte de büyük başarı kazandırmaktadır.

Karakter Özellikleri

Başka köpeklerle geçinme       5
Başka petlerle geçinme       5
Çocuklarla anlaşma       5
Yabancılara davranış       4
İtaat seviyesi               5
Eğitilebilirlik                       5
Koruma özelliği               2
Egzersiz ihtiyacı               5
Oyunculuk                       5

Boyut ve Ağırlık

Irk boyutu       Büyük
Yükseklik Erkekde       56 – 61 cm
Yükseklik Dişide       51 – 56 cm
Kilo Erkekde       27 – 36 Kg
Kilo Dişide       25 – 32 Kg

Tüy Özellikleri


Tüy Uzunluğu       Uzun tüylü
Tüy Yapısı       Çift tabakalı, Sık, Hafif Dalgalı, Yumuşak, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı       Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo       Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü       Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler       Krem, Altın

Irk Özellikleri


Kişilik       Uysal, Sevgi dolu, Zeki, Güvenilir, Nazik, Sadık, Kendine güvenen, Sahibini memnun etmeye hevesli, Aktif, Yüzmeyi sever.

Kötü Huyları       -

Yetenekli Olduğu Görevler       Bekçi, İz sürücü, Polis.

Yaşadığı iklim       Ilıman İklim

En uygun yaşam alanı       Orta Boyutlu Ev

Yatkın Olduğu Hastalıklar       Kalça displazisi, Kongenital kalp hastalıkları, Kongenital göz hastalıkları, Deri alerjileri.

Yaşam Süresi       10 – 12 Yıl

Diğerleri

Irk grubu       Sportif
Diğer İsimleri       Yellow Retriever, Russian Retriever
Bağlı Olduğu klüp       AKC, ANKC, CKC, FCI (Group , KC (GB), UKC
Kökeni       İngiltere

www.retriever.gen.tr

Bu içerik 34246 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.retriever.gen.tr/golden_retriever-t174.0.html

Etiketler: golden retriever,labrador retriever,www.retriever.gen.tr,golden ırk,golden bakım,golden hastalıkları

Bu içeriği ekleyen site : retriever.gen.tr