Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 31 Mart 2015 Salı 23:27 de eklendi

Çanakkale Savaşı ve Mustafa Kemal

Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşı

Olayı Yb. Servet Bey’den başka kimse görmemişti. Ona parmağımla

Kurmay Yarbay olarak görev yaptığı yıllarda Çanakkale Savaşlarında kendini gösteren Mustafa Kemal, önce 25 Nisan 1915 sonra 10 Ağustos 1915 Anafartalar Grup Komutanı olarak almış olduğu kararlar neticesinde savaşın seyrinde önemli değişim yaşanmasını sağladı. Bugün, pek çok insanın Çanakkale Savaşlarını bir deniz savaşı olarak gördüğü ve değerlendirdiği günümüzde, kara savaşlarının önemi nedir peki? Mustafa Kemal’in dehasını ortaya çıkaran önemli kararların hepimiz farkında mıyız? Bugün yıl dönümü olan savaşı ve şehitlerimizi tekrar anarken, Mustafa Kemal’in dehasına da bir kere daha değinmek gerekiyor.

Mustafa Kemal öncelikle askeri olduğu kadar araziyi de iyi biliyordu.   Alan araştırma ve harita okuma kabiliyeti onu diğer subaylardan ayıran önemli bir vasıftı. Diğer yandan deniz savaşları ile İstanbul’a ulaşamayacağını anlayan Fransız ve İngiliz kuvvetleri 25 Nisan sabahı Gelibolu yarımadasında beş ayrı noktada kara harekatına başladı.

Arıburnu ve Seddülbahir’de köprübaşları oluşturmayı başaran İngiliz ve Fransız kuvvetleri ne yazık ki, 9 Ağustos günü Birinci Anafartalar Muhaberesi ile Mustafa Kemal’in önderliğinde sahilde kalmak zorunda kalmışlardır. Ertesi gün ise Conk Bayırı hattında yeni bir taarruza geçen Mustafa Kemal, Anzak kuvvetlerinin de başarılı olmasını engellemiş, ikinci muharebe ile savunmanın aşılmasını tamamen ortadan kaldırmıştır. Savunma karşısında ise İngiliz ve Fransız kuvvetleri Aralık 1915'te yarımadayı tahliye kararı almıştır.

Bu içerik 5418 kez okundu

Etiketler: mustafa kemal,çanakkale savaşı

Bu içeriği ekleyen site : realite-agenda.com