Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 15 Temmuz 2015 Çarşamba 11:15 de eklendi

İnternetten İngilizce Öğrenme Sanatı

İnternetten İngilizce Öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynak ve tavsiyeler

Aşağı yukarı hepimizin yabancı dile karşı dönemlik de olsa bir merakı, hevesi olmuştur. Hepimize gerek ailemizden olsun gerek çevremizden mutlaka yabancı dil öğrenmemiz gerektiği nasihat edilmiştir. En çok nasihat edilen ve bana göre de öğrenilmesi gereken ilk  yabancı dil  İngilizcedir. Gerek iş hayatında, gerek sosyal hayatımızda, gerek derslerde kısaca her yerde  İngilizce  karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımda sizlere "  İngilizce öğrenmek  " nasıl olur ? "  İnternetten İngilizce öğrenmek  " için neler yapmalıyım ne gibi yollar izlemeliyim ? Tarzında sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Ama şunu da belirtmek isterim ki  ingilizce öğrenmek  sabır ister. Üstüne düşüp en az 6 ay sıkı bir şekilde çalışmalısınız. Bu bağlamda bu yazı sizler için bir rehber olacaktır. İngilizce öğrenmek kolay yeter ki azimli olun.

1) İngilizceye Zaman Ayırın

İngilizce öğrenmek  belirttiğim gibi zaman isteyen bir durum. 1 hafta çalışıp 1 ay bırakırsanız hiçbir şey öğrenemezsiniz. Dil öğreniminde ilk ve en önemli detay sürekliliktir ve en az günde 1 saatinizi İngilizceye ayırmanızı tavsiye ediyorum.

2) Kitaplar ve Sözlükler Alıp İçinde Boğulmayın

Dil öğreniminde ilk başlarda herkesin yaptığı bir hatadır aslında bu durum. Kişi ingilizceyi kitaptan öğrenebileceğini zanneder veya zannettirilir bazı yayın evleri ve kuruluşlar tarafından. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Hele ki tamamen Türkçe anlatıma dayalı gramer kitaplarından uzak durun, kaçın onlardan. Size fayda getirmekten ziyade zarar getirecektir. Sizlere tek önereceğim 1 adet sözlük ve ODTÜ yayıncılığın kitapları olan  More to Read  ve  Read at Work  serileridir. Hatta More to Read veya Read at Work kitaplarından bir tanesini alsanız bile yeterlidir. Sözlük için ise 1 adet önerim var

Sözlük için Tureng

Mutlaka ama mutlaka  Tureng  adlı siteyi kullanın. Telefonunuzda, bilgisayarınızda internetin olduğu her yerde Tureng sizler için iyi bir rehber olacaktır. Eğer yazılı olarak kullanma isteğiniz var ise  RedHouse  sözlüğünü önerebilirim.

Gramer Bilgileriniz için TRT Okul

Trt Okul'un youtube  sayfasında  gerçekten çok profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan İngilizce eğitim videoları, gramer alt yapınızı oluşturmak için birebir. Eğer gramer konularında eksik olduğunuzu düşünüyorsanız bu seriyi mutlaka bitirmelisiniz. Aynı zamanda Gramer konularınıza yazılı kaynak olarak Ekrem Uzbay'ın sitesini sizlere tavsiye ediyorum.  Buradan  ulaşabilirsiniz.

3) Sürekli Dinlemeler Yapın

İngilizce öğrenmek için en önemli konulardan biri dinleme yapmaktır. Mutlaka ama mutlaka dinleyin. Telefondan, tabletten, televizyondan, bilgisayardan dinleme yapın. Peki nasıl ve hangi sitelerden dinleme yapacaksınız? Bunun için birçok kaynak mevcut. Mesela  elllo  adlı sitede binlerce metin ve bunların seslendirilmiş formatlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda bbc'nin İngilizce öğrenmek  için verdiği eğitimler ve kayıtlar mevcut. Verdiğim linkte 6 dakikalık istemediğiniz kadar ses kaydı ve metin var. Bununla birlikte dinlemeleri yaptıktan sonra sizlere minik quizler yaparak bilgilerinizi daha kalıcı hale getiriyor. Telefonlarınız için ise yine bbc'nin  6 minute English Listening  adlı uygulaması indirebilirsiniz.

4) Türkçe Altyazılı Filmleri Unutun

Eğer gerçekten bir film kolik bir kişi iseniz, bu durum sizin avantajınıza olabilir. Filmleriniz ilk etapta mutlaka  İngilizce altyazılı  olsun. Türkçe altyazıyı unutun o devir kapandı. Ben İngilizce film izlerin altına Türkçe altyazısını koyarım diyorsanız bu dili öğrenemezsiniz. Hatta haftada bir youtube'den American Talk Showlarını seyretmenizi öneriyorum. İlk başlarda hiçbir şey anlamayacaksınız ama bilinçaltınıza kelimeler, cümleler, phrasal verbler  girecek. Bir süre sonra İngilizce rüyalar göreceksiniz, işte o zaman ingilizceyi öğreniyorsunuz demektir.  İngilizce film  indirmek için çeşitli kaynaklar mevcut ama ben sizlere  yts.to  adlı torrent sitesini öneriyorum. Bu sitede tüm güncel filmleri  İngilizce altyazıları  ile birlikte indirebilirsiniz.

5) Bonus Olarak Voscreen

Filmlerden alınmış kısa kesitler ile eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Gerçekten bu siteye bayılacaksınız. Siteye kolay bir şekilde üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra karşınıza videolar çıkacak ve bu videolarda ne anlatıldığını bulmaya çalışacaksınız. Eğer altyazısız olarak doğru seçeneği bulursanız, puanınız daha fazla artmakta.

Voscreen  gerçekten  İngilizce öğrenmek  için adayların en uğrak noktalarından biri olmalı.

Bu içerik 9651 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.etkiliyazar.com/internetten-ingilizce-ogrenmek-hicte-zor-degil/

Etiketler: ingilizce,eğitim

Bu içeriği ekleyen site : etkiliyazar.com