Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 22 Ekim 2015 Perşembe 21:21 de eklendi

Yurtdışında İş Yapan Türk Firmaların Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Türk firmalar dünya çapında önemli işlere imza atmaya devam ediyor...

Her geçen gün daha da gelişen ve globalleşen dünyada Türk şirketlerin dünya çapında önemli ve saygın işlere imza attığı biliniyor. Özellikle birçok ülkede inşaat alanında faaliyet gösteren Türk firma sayısı bir hayli fazla. Söz konusu firmalar, avm yapımından sanayi tesislerine, limanlardan elektrik santraline kadar birçok proje gerçekleştiriyorlar. Günümüzde gerek Ortadoğu ülkelerinde, Rusya ve Avrupa ülkelerinde Türk firmalar birçok projeyi tamamlamışlar ve birçok projeye de devam etmektedirler.

  Yurtdışında İş Yapan Türk Firmala
Türk inşaat ve sanayi şirketleri bugün dünya coğrafyasının büyük bölümünde birçok ülkede projeler üstlenmektedirler. Ortadoğu ve Avrupa bölgesel olarak en çok iş yapılan bölgeler. Günümüzde Türk şirketler Irak, Rusya, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Moldova, Romanya ve Libya'da önemli projelere imza atmaya devam etmektedirler. Yurtdışında en fazla iş yapan firmalar şu şekilde: Limak, Enka, Doğuş İnşaat, Rönesans İnşaat, Zafer İnşaat, Polimeks İnşaat, Summa İnşaat, Gama İnşaat, Gap İnşaat vb.
 
En Fazla Yurtdışı İşçi Alımı Yapılan Ülkeler
 
Yukarıda sadece birkaçı verilen Türk şirketler genellikle Irak, Rusya, Türkmenistan, Libya, Suudi Arabistan, Katar, Moldova, Ukrayna ve Azerbaycan'da projeler üstlenmektedirler. Dolayısıyla söz konusu firmaların  yurtdışı işç  ve eleman alımları da bu ülkelere yapılmaktadır.
 
Yurtdışı İşçi Maaşları Ne Kadar?
 
Yurtdışına işçi olarak gitmek isteyenlerin en fazla merak ettiği soru ise yurtdışı işçi maaşları. Yurtdışına işçi olarak gidenler ne kadar kazanıyor? Ülke içinde olduğu gibi yurtdışında maaşlar yapılan işe ve pozisyona göre farklılık gösteriyor. Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar, yani kaynakçı, elektrikçi gibi teknik personel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor. Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dolara kadar çıkıyor.

Bu içerik 5231 kez okundu

Etiketler: dünya,ekonomi,türk firmalar,iş,yurtdışı

Bu içeriği ekleyen site : personel5.com