Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 28 Mayıs 2017 Pazar 15:01 de eklendi

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır !!!

OKuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ve bilmemiz gerekenler...

Okuma Alışkanlığı
Bu yazımız okuma alışkanlığı nasıl kazanılır hakkında oldu. Malumunuz Türk milleti olarak fazla okuma ile aramız yoktur. Bazen zaman yetmez,bazen canımız istemez,bazen de dizi keyfi daha ağır basar ama sonuçta bizler bir mazeret bulup bir türlü okumaya geçemeyiz.
Bir düşünelim ülkemizde kaç kişi en az izlediği dizi kadar kitap okumuştur!!! Nerdeyse hiç… Kitap okumak aslında kolay ve zevkli bir alışkanlık olabilir. Bunun için kişi okumanın bir ihtiyaç olduğunu kavraması gereklidir. Nasıl ki bir yemek yemek vücudumuzun için ihtiyaçsa okumanın da beynimiz için hatta yaşamımızı biçimlendirmek için bir ihtiyaç olduğunu kavramalıyız.

Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında aile ve eğitim sistemimizin tartışılmaz bir yeri vardır. Çocuk yaşta aile bireylerinden görerek ve örnek alarak başlaması gereken bir ihtiyaçtır aslında. Malum yaşam şartları çevresel etkenler derken belki ailenin okumaya ayırmayı düşündüğü zaman olmuyor fakat bunun çocuğunun geleceğine nasıl etki edeceğini kavraması da gereklidir. Çocuğunun okumasına destek olmayan aile bireyleri gerçek anlamda bir okuma alışkanlığına sahip olamaz.

Bilinmesi Gereken...
Ancak bilinmelidir ki çocuğa sağlanan bu destek ile gelecekteki okuma alışkanlığının temeline atmış olur. Kısaca okuma alışkanlığı kazanmada aile bireylerine çok büyük görevler düşmektedir.Örneğin
Her gün kahvehaneye gideceğinize haftada bir gün sadece kütüphaneye gidin. Çocuğunuzu da yanınızda götürün ve ona kütüphaneyi,okumanın önemini canlı örneklerle anlatmaya çalışın. İnanın bunu alışkanlık halinize getirmeniz hem sizin için hem de çocuğunuz için hayatınıza mükemmel bir renk katacaktır.

Hadi bu olmadı bari sabah gazetenizi yüksek sesle çocuğa okutturun. Bir hafta deneyin ve çocuğunuza neler kattığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Okuması hızlandıkça ve bununla beraber kavraması da hızlanacaktır. Bir çok insan hızlı okuma kursuna gitmekte. Siz bunu sadece sabah gazetenizi çocuğunuza okutarak onu kursa göndermiş oluyorsunuz. En basit olarak sınavlarda zaman kazanmasına yardımcı oluyorsunuz.Tabi okumak gerekli denildiği zamanda öle her önünüze gelenide okumayın ve okutmayın. Sizlerin dininize,milletinize ve en önemlisi hayatınıza bir katkısı olmayan hatta zararı olan kitaplar piyasada yığınla gezmektedir. Çocuğunuz için bilinen şairlerimizden kitaplar önerebilirsiniz. Aklınız başınızdaysa da kendi kitabınızı kendinize göre seçebilirsiniz. Ama kesinlikle çocuğunuza okutacağınız kitabı önceden siz süzmelisiniz.Çoğu uzmana göre “okuma alışkanlığı, ancak çocukluk döneminde kazanılır” fikri hakimdir. Bence bu tamamen kişinin elinde olan bir durumdur. Unutmamak lazım ki istemek başarmanın yarısıdır.Sonuç olarak diyebiliriz ki ebeveynin çocuğuna göstereceği ilgi ve vereceği destek çocukların bu gün ve gelecekte okuyan ve ne istediğini bilen bireyler olmasını sağlayacaktır. Yeni yazımızda görüşmek üzere….

Yazının Orjinali: www.gundembizim.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

Bu içerik 424 kez okundu

Etiketler: okuma alışkanlığı,okuma alışkanlığı nasıl kazanılır,hobi kazanımı

Bu içeriği ekleyen site : gundembizim.com/hakkimizda/