Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 05 Kasım 2009 Perşembe 19:02 de eklendi, 2 kere paylaşıldı

Tropheus Türleri

Tropheus Red chimba

Tanganyika Gölü’nün yosunla kaplı kayalık bölgelerinde, koloniler halinde yaşarlar.

Tanganyika Gölü’nün yosunla kaplı kayalık bölgelerinde, koloniler halinde yaşarlar. Yaşadıkları bölgelere göre varyasyonlara ayrılırlar. (Duboisi, İkola, İlangi, Moori, Bemba vb.) Diğer varyasyonların yaşadıkları bölgelerle aralarında geniş kumluk bölgeler vardır. Avcı balıklara yem olmamak için bölgelerini terk edemezler ve aralarında izolasyon sağlanmış olur. Tropheus’ların renk çeşitliliği bu yüzdendir. Erkekler kendi aralarında son derece geçimsizdirler ve sürekli kavga halindedirler. Bu kavgalar, genelde daha küçük olan erkeğin ölümüyle sonuçlanır. Ben akvaryumumda sürekli bu kavgaları gördüğüm için bir türlü keyif alamadım. En sonunda oturmuş bir koloni elde etmeme rağmen, çabuk hastalanmalarından dolayı kayıplarım meydana gelince tamamen bu türden soğudum ve bir daha akvaryumuma sokmadım. Gözlemlerime dayanarak, sağlıklı bir Tropheus akvaryumu kurmak için bazı püf noktaları vermeye çalışayım.

 
Akvaryumunuzun boyutu Tropheus türlerinde çok ama çok önemli. Küçük bir akvaryumda az sayıda bireyden oluşan koloni kurmayı düşünüyorsanız hemen vazgeçin derim. Koloni büyüklüğü hiyerarşilerinde yine önemli bir etken. Koloni ne kadar büyük olursa o kadar dengeli oluyor. Tabi bu da, büyük hacimli bir tanka ihtiyacınız var anlamına geliyor. Erkekler oldukça geniş bir alanı sahipleniyor. 8-10 adet dişiyle beraber 1-2 erkek 150cm boyunda bir tank için idealdir. Eğer kavga ederlerse 2.erkeği hemen çıkartın. Ölümle sonuçlanabileceği gibi kavga etmekten üremeye zamanları kalmıyor. Dişilerde kendi aralarında çekişebilirler. Erkeklerinki kadar ölümcül olmasa da yine de istenmeyen bir durumdur. Hiyerarşinin tamamen oturması için satın alınırken genç bir koloni ve her şeyden önemlisi aynı tankta yetişmiş bir koloni tercih etmek gerekir. Sonradan akvaryuma alınan dişiler de diğer dişiler tarafından sürekli taciz edilir. Bu yüzden koloniye sonradan birey eklememek en doğru davranıştır. 

Tropheus’lar doğada, kayalar üzerindeki yosunları kazıyarak beslendikleri için diyetleri de bitkisel olmalıdır. Hayvansal proteinlerle beslenen Tropheus’larda sindirim sistemine bağlı problemler meydana gelir. En majör hastalıkları Bload denen bir illettir ki, tedavisi pek mümkün olmayan, ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Akvaryum suyunun Tanganika Gölü’nün su değerlerinde (pH: 8-8,5 sıcaklık 24-26C ve yüksek su sertliği vb.) olması önemli olduğu gibi, bol kayalardan oluşan bir dekorasyon tercih etmelisiniz. Bitkili bir Tropheus tankı asla düşünmeyin bile. Yaprakları ne kadar sert olursa olsun yeni çıkan filizleri mutlaka yiyorlar. Anabias türleri bile dayanmıyor, bir kısmı yenmiş şekilsiz yapraklar oluşuyor. Yemlemede özellikle Sprilluna içerikli bitkisel yemler tercih edilmeli ve kesinlikle canlı yem kullanılmamalıdır.
Erkekler 14-15cm,dişiler de 11-12cm büyüklüğe kadar ulaşabilirler. Erkeğin biraz daha iri olması ve karın yüzgeçlerinin daha heybetli olması bir fikir verebilse de cinsiyet ayrımı net değildir. Üreme zamanında erkek dişiyi takip eder ve etrafında titreyerek çiftleşmek istediğini belirtir. Eğer dişi hazırsa, akvaryum tabanında birbirinin etrafında daireler çizmeye başlarlar. Uygun bir yerde birbirlerine paralel bir şekilde durup kasılırlar. Dişi, bu esnada yumurtalarını birer birer bırakır ve hemen ağzına alır. Akabinde erkeğin üreme açıklığına yönelir ve döllenme ağızda gerçekleşir. Yumurtalar oldukça büyük olduğu için sayısı azdır. 10-14 kadar yumurtayı ağzına alan dişi, 28 günlük bir kuluçka dönemi geçirir. Yavrular serbest yüzmeye geçtiklerinde kendilerine yetecek büyüklükte olmalarına rağmen 1-2 hafta daha anne tarafından gözetilirler. Tankınızda başka bir tür yoksa yavrularınızı ayırmaya gerek yoktur. Kendi yavrularına dokunmazlar. Akvaryum şartları iyiyse hızlı büyürler ve 1 yaşlarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.
Tropheus’larda en ilginç olan varyant Duboisi’lerdir. Yavrular ergenliğe kadar olan dönemde, beyaz noktalarla bezenmiş siyah bir renge sahiptir. Ergenliğe ulaştıklarında bu noktalar kaybolur ve yerine baş kısmına yakın bir yerde, dikey beyaz/sarı bir şerit belirir. Bu değişimi izlemek oldukça şaşırtıcıdır. Her ne kadar beslenmesi ve üretimi zor da olsa, doğru şartlar hazırlandığında seyri zevkli bir türdür. Oldukça hareketli olmaları, akvaryumda bir oraya bir buraya ataklar yapmaları, yemlenirken ani hareketleri ve renk varyasyonunun çeşitliliği, bu türün artı özelliklerindendir. Biraz tecrübeli olan arkadaşların mutlaka beslemesini tavsiye ederim.

Kaynak: www.trakvaryum.com

Bu içerik 13935 kez okundu

Etiketler: Tropheus duboisi,tropheus red chimba,tropheus ikola,tropheus ilangi,tropheus moori,tropheus bemba,tropheus kasanga,tanganyika,üretim,beslenme

Bu içeriği ekleyen site : trakvaryum.com