Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 08 Mayıs 2017 Pazartesi 12:32 de eklendi

İnanç Harmanının Olduğu Şehir Mardin...

Mardin Manzarası

Mardin nerede? Mardin'de neler yapılabilir ve daha fazlası bu yazımızda...

Bugünkü yazımız Mardin hakkında oldu.Mardin,denilince aklıma kültürler harmanı,barış ve medeniyet geliyor. Süryanisi ve müslümanı hiç bir ayrımcılık yapmadan bir arada yaşıyorlar. Hatta bir cami ve kiliseyi yan yana görünce şaşırmıştım bile… Yukarı Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden olan Mardin, mimari yapısı ile de gözlerimi kamaştırmadı değil yani. Sanatsal olarak ve farklı dinlerin de etkisiyle Mardin’de, camiler, türbeler, manastırlar vb. bir çok mimari yapı mevcuttur. Ayrıca bilindiği gibi ipek yolu üzerinde olduğu içinde 5 han ve kervesaray da bulunmaktadır.

Bugün yaklaşık 100.000 (beklide daha fazla) nüfusa sahip bu tarihi şehirde tabi lezzetler de anlatılmaz güzellikte. Sembüsek, asir, Pekmezli yoğurt, Mardin kebabı, kilice, patlıcan kebabı, kahriya tatlısı, isfiri, harire ve lebeniye bu lezzetlerden sadece aklıma gelenler... Birde  sıra geceleri de unutmamak gerekli tabi… Özellikle bu gecelerde oynan değişik kültürlere ait oyunlar dikkatimi fazlasıyla çekti.

Yaşanılası Mardin

Sokakları dar ve buram buram tarih kokarlar. O daracık sokaklarda oynayan çoçuklar gözümün önüne gelince... Birinin boynunda haç diğeri takkeli onları bir an İstanbul'da hayal ettim ve düşündüm acaba kaç gün bu şekilde oynarlar diye. 3,5 hafta? Kim bilir? Ama sonunda biri bozardı bu barışı diye düşünüyorum... Mardin, denilince gümüş işlemeciliğinden(telkari) söz etmeden olmaz tabi… Bayanları mest edecek setler ,yüzükler ve küpeler… Biraz kıyaslamaya çalıştım ve İstanbul’daki o pahalı lüks altın setlerden daha güzel göründüler gözüme… Beklide el emeği fazla olduğundandır kim bilir…

Eğer sizde gitmeyi düşünüyorsanız size tavsiyem,bir tatil şirketi yerine kendiniz veya arkadaşlarınızla gitmenizdir. Bir şirketle giderseniz,rehberi dinleyip onun peşinden giderek söyledikleriyle yetineceksiniz. En önemlisi de planlı ve zamanlı olacaksınız. Tatil denilince işin içine plan girmemli diye düşünüyorum… Son olarakta alış-veriş sırasında genellikle pazarlık yapın,aksi taktirde bazı esnaflardan turist (b)indirimi alırsınız...:) Siz en iyisimi yola çıkın zaten Sıcak kanlı insanları size her konuda yardım edecektir. Bundan eminim. Neden mi? Bize yardım ettiler de oradan biliyorum….

Bu içerik 77 kez okundu

Etiketler: mardin,holiday,tatil,mardin'de tatil,mardin yemekleri

Bu içeriği ekleyen site : gundembizim.com/hakkimizda/