Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 17 Mayıs 2017 Çarşamba 21:44 de eklendi

Dizel mi Benzin mi LPG mi?

dizel mi benzin mi lpg mi ?

Dizel mi LPG mi Benzin mi?  Benzin mi dizel mi daha hızlı?  LPG mi dizel mi daha ekonomik?  LPG mi benzin mi daha ekonomik? LPG mi benzin mi daha avantajlı? LPG mi dizel mi az yakar? Dizel otomatik  nedir? Hangi  yakıt daha ekonomik?  LPG mikseri  taktırsam aracımın  performansı artar mı? Buna benzer sorularla sık sık karşılaşmak mümkün.

Türkiye  akaryakıt fiyatları  konusunda  dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi.Günümüzde araç satın alırken kişilerin göz önünde bulundurduğu en önemli hususlardan birisi  yakıt tüketimi  olarak ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde pek çok insan yakıt tüketimi düşük olduğu için genelde  dizel araç  tercih etmekte.  Benzinli araç  sahipleri ise araçlarına  LPG  taktırarak yakıt tasarrufu sağlamakta.  Peki LPG mi benzin mi tehlikeli? Bu yazımızda  BenzinDizel  ve  LPG  hakkındaki    sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Bundan 15-20 yıl önce  araç piyasası  genelde  benzinli araçlardan oluşurken bu durum artık kendini  dizel araçlara bıraktı.  Dizel araç fiyatı  ve  bakım masrafları  yüksek olmasına rağmen kullanıcıların ilk tercihini oluşturmakta.  LPG  kullanımı  benzinli araçlardan sonra resmen çığ gibi büyüdü. Kısa bir sürede ülkedeki benzinli araçların yaklaşık %40’ı  LPG dönüşümü  yaptırdı. Bu durum LPG kullanımını artırdı. İlk yıllarda  ucuz LPG  araba sahiplerini çok memnun etmişti. Fakat bu durum çok uzun yıllar sürmedi. Son yıllarda yut dışı maliyetlerin artması LPG fiyatlarının 3.10 liraya yükselmesine neden oldu. Bu durum  benzinli araç  sahiplerinin olumsuz etkiledi ve  LPG  taktırma oranı yıllar geçtikçe düşüşe neden oldu. LPG fiyatlarının yükselmesi en çok  dizel araç  sahiplerine yaradı.  Mazot fiyatlarının LPG’ye oranla daha düşük kalması insanların  dizel otomobillere yönelmesine neden oldu. Bu arada  araba  üreticileri de boş durmuyor  AR-GE  çalışmalarıyla daha performanslı  dizel motorlar  üretiyorlar. Daha küçük daha sessiz  dizel  motorlar  otomobil  sektörünün iştahını kabartıyordu. Hem ürettikleri arabaları iyi fiyatlara satıyor hem de daha çok araç satıyorlardı.Az yakan araç  konusunu kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmek en doğrusu olacaktır.  Benzin,  LPG  ve  dizel  karşılaştırması.

Dizel mi Benzin mi?

Bu soruyu insanlara sorduğunuzda çoğunlukla alınan cevap  dizel  olmaktadır.  Neden dizel  sorusuna cevap daha  az yakıyor  cevabı alınıyor. Buradan ilk anlaşılan insanların araç tercihi direk olarak yakıtla şekilleniyor.  Yeni araba  alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus aracın ne kadar kullanılacağıdır. Genelde ilk araç alacak olanlar  dizel araç mı benzinli araç mı  ikileminde kalır.

Çalışma prensibi ve teknolojisi bakımından dizel motorların verimi benzinli motorlara oranla daha fazladır.  Dizel motorların verimi  %40 civarında iken,  Benzinli motorların verimi  %30 bandındadır.  Dizel  mi benzin  mi  sorusunun cevabı şu oluyor. Daha doğrusu  dizel mi benzin mi hesaplı  kavramı dizel araçların daha ekonomik olduğu anlamına geliyor. Kısacası dizel araçlarla aynı litrede yakıtla benzinliye oranla daha fazla yol yaparsınız. Aynı zamanda  dizel litre fiyatı benzin litre fiyatından daha ucuzdur. Bu durum dizel araç tercihini daha cazip hale getiriyor. Fakat dizel araç alırken daha fazla para ödüyorsunuz. Bu durumda aracın ne kadar kullanılacağı önem kazanıyor. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre araç başına düşen kullanım oranı yıllık 15 bin kilometre civarında. Bu oran bir nevi sınır çizgisi. Eğer aracınızı 15 bin kilometreden az kullanıyorsanız benzinli araç almakta bir sakınca yok. Fakat yılda 15 bin kilometreden fazla yol yapıyorsanız  dizel araba  almak sizin için daha avantajlı olacaktır. Araçların bakım masraflarına göz attığımızda dizel motora sahip araçlar daha maliyetli.  Dizel mi benzin mi karşılaştırması  şu şekilde yapılabilir. Dizel motorlu arabalar daha yüksek teknoloji ile üretildikleri için dh masraflı oluyorlar. Bunların periyodik bakımlarına ödediğiniz para daha fazladır. Örneğin benzinle çalışan bir arabaya 400  tl  bakım masrafı  çıkarken,  dizel araç  için bu miktar 500 tl civarındadır. Ortalama dizel bir araçta bakım periyodu 15 bin kilometrede bir iken benzinli araçlarda 20 bin kilometre civarındadır.

Benzin mi dizel mi daha hızlı  faktöründe öne çıkan unsur yakıtların bileşenleridir. Benzinli araçların performansı mazotla çalışan yani  dizel  ya da  biyodizel  olarak adlandırılan araçlara nazaran daha yüksektir.

Benzin mi LPG mi?

Benzin  mi LPG mi  bu soruyu kime sorarsanız cevap tek olur. Tabi ki LPG. İlk arabasını alacak kişilerin sorduğu diğer bir soru ise  LPG mi benzin mi hesaplı. Ülke şartlarına bakıldığında aslında insanların bu tür soruları sıklıkla dile getirmeleri çok normal. Benzin fiyatları sürekli artıyor. Bu artış insanları alternatif yollara sevk ediyor. Dizel araçlar daha önceleri bu kadar popüler değildi. Bazı şirketler daha az para ödeyerek fazla yol yapmanın yollarını arıyordu.

Nihayetinde maliyeti düşük olan  LPG dönüşümü  teknolojisi geliştirildi. Bu teknolojinin ülkemize gelmesi ve kanuni süreçlerin aşılmasıyla LPG’li araçlarda patlama yaşandı. Piyasadaki her on arabadan dört tanesi  LPG dönüşümü  yaptırıyordu. Bunun nedeni basitti.  LPG litre fiyatı benzinin litre fiyatına oranla çok avantajlı idi. 2009 yılında bende almış olduğum benzinli aracıma LPG taktırmıştım. Aracım Volvo s6o 2.3 t5 beş silindirli turbo benzinli bir araçtı. 2300 cc motora sahip aracımın ne kadar yakıt tükettiğini artık siz düşünün. 100 km şehir dışı 8 litre şehir içi 14 litre yakıt tüketiyordum. Bu durumun değişmesi gerektiğine karar verdim ve aracıma LPG taktırdım.  LPG ile benzin arasındaki performans  farkı çok fazla belli olmuyordu.  LPG mi benzin mi tehlikeli  sorusunu bende kendime sordum. Fakat yeni teknolojilerin gelişimi  LPG dezavantajlarını ikinci plana itmişti. Aracımda  LPG mikseri  mevcuttu.  LPG performans mikseri  ile arabamı çok keyifli kullanıyordum. LPG litre fiyatı 1.90 ile 2.00 tl arasında iken bir şehir dışı turuna çıktım. Ortalama 90 km hızla seyrederek 1700 km yol yaptım.  LPG mi benzin mi  sorusunun cevabını o zaman almıştım. Yaklaşık 9.5 litre ortalamayla turumu tamamladım. 100 km başına maliyet yaklaşık 20 tl civarında.

Paylaşımım bizzat yaşamış olduğum deneyimdir.  LPG dezavantajı  işinin ehli olmayan ustanın elinden çıkmış bir işçiliktir. Aracınıza  LPG  taktırmadan önce iyi bir araştırma yapınız. Piyasada kullanılan tüm markalar hakkında yeterli bilgi almak sizin avantajınıza olacaktır. Aracınıza uygun bir  LPG markası ve iyi bir usta ile yıllarca sağlıklı çalışan bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Dizel mi LPG mi?

Dizel mi  LPG  mi? Aslında Türkiye kararını verdi. TÜİK verilerine göre araç sayıları açıklandı. Bu açıklamanın detaylarında  en çok tercih edilen motor hacmiaraç renk seçimi  ve  yakıt türlerine de yer verildi.  LPG mi dizel mi ekonomik  sorusu da yanıt buldu. İnsanların bir diğer merak konusu ise  LPG mi dizel mi az yakar?

2016 yılında yaklaşık araç satışı 1 milyon civarında artış gösterdi. Ocak-Eylül döneminde 885 bin 937 aracın  trafik kaydı  yapıldı. Bunun yanı sıra 78 bin 789 adet aracın kaydı trafikten silindi. Bu verilere göre trafikte bulunan toplam araç sayısında 807 bin 148 adetlik bir artış oldu. Geçtiğimiz yıl  en fazla tercih edilen yakıt türü  şu şekilde kayıtlara yansıdı. 2016 yılı Eylül ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam 11 milyon 109 bin 440 adet otomobilin yakıt türü yüzdeleri şu şekilde oldu. % 39.5 adet LPG’li araba, %33.1 dizel araba, %27 benzin yakıtlı araç kayıtlıdır. Yakıt türleri bilinmeyen araç sayısı %0.4 olarak belirtildi. Son yıllarda LPG’li araç oranında düşüş söz konusu. Bundan 10 yıl öncesine kadar LPG’li araç yüzdesi %40 civarındaydı.  Dizel araba  oranında ise artış söz konusu. Benzinli araçlarda da bir düşüş söz konusu. Anlaşılan o ki otomobil piyasasında dizel araçların hakimiyeti söz konusu. Hem yakıt açısından hem de  2. el araba  piyasası iyi olduğu için öncelikli tercihler arasında.

En fazla tercih edilen araba renkleri  ise sırasıyla şöyle. Sırasıyla Beyaz, gri, siyah ve kırmızı olarak gerçekleşti. 

Bu içerik 199 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.otomovi.com/dizel-mi-lpg-mi-benzin-mi-2017/

Etiketler: araba,dizel,benzin,lpg

Bu içeriği ekleyen site : otomovi.com