Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 06 Mayıs 2017 Cumartesi 17:09 de eklendi

Turbo nedir? Turbo Nasıl Çalışır?

turbo nedir nasıl çalışır?

Turbo nedir? Turbo nasıl çalışır? yazımıza başlıyoruz. Öncelikle turbo'nun araçlarda ne işe yaradığından behsedelim. Silindirin içerisine ne kadar fazla yakıt koyabiliyorsanız o kadar fazla güç ve tork elde edersiniz. Ancak yakıt tek başına bir anlam ifade etmiyor. Yakıtı yakmak için hava da koymanız gerekir.

Turbo nedir? konusuna geldiğimizde küçük hacimli motorla çalışan araçlarda daha fazla havayı silindir içerisine göndermek için turbo kullanılır. Turbo bir nevi hava pompası görevi üstlenir. Silindirlerin içerisine yüksek basınçta hava pompalar. Bu sayede dha fazla yakıt gönderebilir ve daha fazla güç elde edebiliyoruz. Bunun yanında atık gazları da silindir içerisine gönderdiğimiz için bir nevi yakıt tasarrufu da sağlamış oluyoruz. Turbo çalışma prensibi ise şu şekilde. Sıcak ve yüksek basınçtaki eksoz gazı içerisinde çok fazla enerji bulundurur. Bu enerjiyi tekrar kullanmak için türbin kullanıyoruz.Bu gazı bir tübin sayesinde enerjiye çevirme işlemi yapıyoruz. Bu türbin direkt olarak eksoz manifoltuna bağlıdır. Eksoz manifoldundan çıkan gazlar sayesinde turbonun içinde bulunan türbin dönmeye başlıyor. Bu türbine bağlı bir pervane daha mevcut. O da soğuk havanın emildiği emme manifoltuna bağlı durumda. Buradaki türbin motorun almaya çalıştığı havayı sıkıştırma görevi üstleniyor. Daha sonra sıkıştırılmış yüksek basınçtaki hava emme manifoltuna gönderiliyor ve daha sonra silindir içerisine gönderilip yanma işlemi tamamlanıyor. Yanan bu yakıttan oluşan gazlar eksoz manifoltuna iletiliyor. Turbo'ya baktığımızda iki tane boru bulunmakta. Bunlardan birisi yağlama içindir. Birincisi üstte olur ve direkt yağ karterine bağlıdır. Bu sayede turbonun yağlanması da sağlanmış olur. Aşağıda bulunan boru ise yağın tahliyesi için kullanılır. Bu boru sayesinde turbo içerisinde kullanılan yağ kartere tekrar gönderilir. Bazı turbo modellerinde soğuma işlemini hızlandırmak için motor suyuda geçmektedir. Bunun için yağ boruları haricinde ikinci bir su giriş ve çıkışları da bulunuyor. Ayrıca turbo üzerinde turbo ve aracınızın motorunun zarar görmemesi için wastegate denilen bir parça bulunuyor. Wastegate turbonun sigortası görevindedir. Wastegate'nin en önemli görevi turbo içrisinde basınç yükselmesi olduğunda bir tahliye kanalı açarak fazla basıncı dış atmosfere vermektedir.

Turbo Araba Nasıl Kullanılır?

Turbo'lu arabalar nasıl kullanılır konusuna bir göz attığımızda Bu konuda bazı forumlarda sorular bulunuyor. Sorular şu şekilde oluyor. Kontağı kapatmadan önce biraz beklemek gerekir mi gibi. Turbo'ya gelen yağ için ekstra bir yağ pompası bulunmaz. Tamamen karter içerisinde bulunan basınçla yağ turbo'ya iletilir. İşi biten yağ tahliye borusuyla tekrar yağ karterine gider. Turbo çok yüksek devirlere çıkabilir. Yaklaşık 250.000 dev/dk çıkabilir. Her araba için bu kadar fazla olmayabilir. Genelde turbo devri 200.000 dev/dk olacak şekilde ayarlanmaktadır. Bu kadar yüksek devirde çalışan bir eleman için yağlama çok önemlidir. Eğer aracınızı çok yüksek devirlerde kullanır, motoru çok zorladıktan sonra aracınızı kapatmaya karar verirseniz, kontağı kapattığınızda turbo yağlamayı kesecektir. Fakat turbo 250.000 dev/dk hızda döndüğü için duruş süresi biraz daha uzun olacaktır. Yağlama da kesileceği için bir süre turbonuz yağsız çalışacaktır. Bu işlemi sürekli yapıyorsanız turbonuzun aşınma nedenlerinden birisi olacaktır. Bunun için motorunuzu çok zorladıysanız bir süre motorunuzu rolantide çalıştırıp kontağı daha sonra kapatmanızı tavsiye ederiz. Bu durumu her zaman yapmanız gerekmez.

Turbolu Araçlarda Bakım

Turbolu araçların bakımlarına özellikle dikkat etmek gerekir. Turbo sistemi direk yağ ile çalıştığı için yağın kalitesi önem kazanmaktadır. Özellikle turbolu araçlarda yağ değişimi zamanına dikkat etmeniz gerekir. Uzun vadede değişmeyen motor yağı hem motorda hem de turboda aşınmalara neden olacaktır. Bu durum arabanızın performansını olumsuz etkiler. Hem de motorunuzun ömrünü kısaltır. Turbolu araçlarda aynı zamanda intercooler adı verilen bir parça bulunur. İntercooler nedir gibi sorular olacaktır. Kısaca değinelim. Turbolu araçlarda emme manifoltuna gönderilen sıkışmş hava aynı zamanda çok ısınacaktır. Çünkü fizik kanunu sıkışan hava ısınır. Bu ısınmış havayı bir miktar soğutmak gerekiyor. Soğutma işlemi motorun verimi açısından önemlidir. O yüzden emme manifoltuna intercooler adı verilen bir parça takılır.Aslında sadece bir radyatör gibi havayı soğutma işlemi yapmaktadır intercooler.

Bu içerik 79 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.otomovi.com/turbo-nedir-turbo-nasil-calisir/

Etiketler: turbo,turbo nedir,turbo intercooler

Bu içeriği ekleyen site : otomovi.com