Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 15 Nisan 2017 Cumartesi 0:24 de eklendi

Cildimiz Neden Yağlanıyor?

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ile ilgili ne arasanız bulabileceğiniz bir makale hazırladım

Yağlı cilt biraz daha fazla bakım ve özen gerektiriyor, şanlısınız ki  yağlı ciltler  ile başa çıkmak için yazdığımız bu yazıya rastlamışsınız. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmek ve yağlı cildinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek yağlı ciltler için ev yapımı yüz yıkama iksiri tarifleri  ve  yüz maskesi tarifleri  gibi birkaç etkili yöntemi sizlerle paylaşacağız.   Bu tarifler ile cildinizin yağlılığını hızlıca azaltabilirsiniz, bu nedenle umutsuzluğa gerek yok. Çünkü beni sizlerle buluşturan  kuafordeyim.net  var!

Peki, Cildimiz Neden Yağlanıyor?

Vücudunuzdaki yağ bezi aşırı aktif olduğunda cildiniz yağlanır. Diyetler, genetik kalıntılar, kullanılan ilaçlar, hormonal değişimler, stres, adet döngüsü ve cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımı gibi bunun neden olabilecek birçok faktör vardır.

Bu faktörlere biraz daha yakından göz atalım.

  1. Genetik –  Ailenizdeki insanlar yağlı cilde sahipse, muhtemelen sizde yağlı bir cilde sahipsinizdir.
  2. Hormonal değişiklikler  – Hormon seviyesi, ergenlik, gebelik, peri-menopoz ve menopoz öncesi gibi bir kadının yaşamı boyunca değişir. Bu, yağ bezini hiperaktif hale getirebilir. Örneğin, yağ üretiminden sorumlu androjen hormonları ergenlik döneminde çok aktif hale gelir. Androjen’in erkeklere özgü bir hormon olduğunu düşündüyseniz, öyle değil. Androjenler kadınları da etkiliyor ve bir kadının vücudundaki östrojenlerden daha yüksek miktarlarda mevcut. Bu hormon büyümeyi hızlandırır, aynı zamanda fazla yağ üretir ve gözenekleri tıkar.
  3. Mevsim Değişiklikleri  – Yaz ve ilkbahar boyunca nem ve ısı artar, bu da yağ üretim seviyesini artırabilir. Cildiniz terleyip yağlanacaktır. Buna karşılık, kışın daha kurudur bu nedenle cilt susuz hale gelebilir.
  4. İlaçlar –  Bazı ilaçlar cildinizdeki yağ üretimini artırabilir. Hormon replasmanı ve doğum kontrol ilaçları yağ üretimini artırabilir. Örneğin, oral kontraseptif kullandığınızda, vücudunuzdaki hormon seviyesini değiştirir, böylece aşırı yağ bir yan etki olarak üretilir. Benzer şekilde, dehidrasyona neden olan herhangi bir ilaç, cildinizin eksikliğini fazlasıyla telafi ettiğinde aşırı yağa neden olabilir.
  5. Stres  – Vücut, gerildiğinde kortizol hormonunu serbest bırakır. Kortizol hormonunun sebasöz bezini çok aktif hale getirdiği bilinmektedir.
  6. Cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımı  – Pek çok kadın, bu ürünleri daha temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve daha genç görünmek için fazlaca kullanmaya meyillidir. İşlem sırasında cildin üst üste temizlenmesine veya aşındırılmasına neden olabilirler. Bu, sebase bezinin kaybı telafi etmek için aşırı yağ üretmesine neden olabilir.
  7. Cilt bakımı için gereksiz aletler –  Bir yıkama bezi, lif, temizleme fırçası veya ovalayıcı kullanmayın. Çok ovma ve çok fazla basınç uyguladığınızda cildinizi tahriş edebilir ve aşırı kuru hale getirebilir. Bu, sebase bezinin kaybı telafi etmek için aşırı yağ üretmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

  Cildinizin Yağlı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? 

 

Bu içerik 64 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://kuafordeyim.net/cilt-bakimi/yagli-ciltler-icin-bakim-onerileri-maske-tarifleri/

Etiketler: Cilt Bakımı,Yağlı Cilt,Bakım,Cilt

Bu içeriği ekleyen site : https://beautyperry.com