Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 29 Haziran 2017 Perşembe 21:38 de eklendi

Diş Taşı Temizliği

Dişlerin ağıza sürmeye başlamaları ile yemek yeme veya biberon gibi beslenme sonrası dişlerin bakımı

  Dişlerin ağıza sürmeye başlamaları ile yemek yeme veya biberon gibi beslenme sonrası dişlerin bakımı gerekir. Diş yüzeyine yapışan gıdalar ilk yarım saatin sonunda asit üretirler ve diş çürüğüne zemin hazırlarlar. Diş taşı ve diş çürüğü bir anda ortaya çıkmaz.

Zamanla zayıflayan mine dokusu incelir. Zırh gibi dişi saran mine tabakasının altındaki dentin dokusu da yumuşak olduğu için çürük hızla pulpa odasına ilerler. Diş ağrısı ile kendini belli eden diş çürükleri oluşur. Bu durumun önüne geçebilmek için dişlenme başlangıcı ile çocuklarda diş macunu hatta hekim gerekli görürse diş ipi kullanılması tavsiye edilir.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Dişler  üzerinde biriken bakteri plağı uzun süre temizlenmediği durumda daha sert bir tabaka olan diş taşına dönüşür. Bu tabaka zamanla diş etinde enfeksiyona yol açar ve bu enfeksiyon dişleri çene kemiğine bağlayan periodontal dokulara ilerler.

Diş  Eti Enfeksiyonlarını Önleme

Diş etlerinde oluşan bu enfeksiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır.

 

Tedavide ilk aşama etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Diş eti hastalığına sebep olan diş taşları diş hekiminin yapacağı temizleme sayesinde dişler üzerinden kolayca uzaklaştırılır. Toplumda yaygın olarak bilinen yanlış bir düşünce diş taşı temizliği nin dişleri bozduğu ve sürekli temizleme ihtiyacı yarattığıdır. Bilinenin tam tersi bir şekilde diş taşı temizliği ile dişlerin üzerindeki birikintiler uzaklaştırılır ve bu yüzeyde pürüzsüz bir alan oluşacağı için  diş taşı  birikimi daha zor olacaktır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bütün dünyada uygulanan diş taşı temizliği nin dişlerinize hiçbir zararı yoktur. Tam aksine zamanında temizletme yapılmadığı durumlarda dişlerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Diş taşı temizliği uygun cihazlar ve tecrübeli diş hekimleri tarafından yapıldığında ağrılı bir işlem değildir. İşlem titreşimli ultrasonik cihazlar ile yapılır, dişler ile diş eti kenarında oluşan diş taşları temizlenir. Temizleme sırasındaki hassasiyetin miktarına göre sprey veya lokal anestezi kullanılarak uyuşturma sağlamak mümkündür.

Diş Taşı Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Dişlerin altı ayda bir periyodik kontrolleri ve gerekli olduğu zamanlarda da temizlikleri yapılmalıdır. Diş eti çekilmesi olduğu durumlarda açıkta bulunan kök yüzeyinin soğuk sıcak hassasiyeti yapması normaldir. İlerlemiş diş eti hastalığı sonucunda dişin çevresinde doku kaybı oluşur. Bu nedenle diş taşlarının fazla birikmesine imkan vermemek gerekir. Zamanında diş temizleme yapılması tavsiye edilir. Bu sayede ileride oluşabilecek ve diş kaybı ile neticelenecek diş eti hastalıklarından korunmak mümkün olmaktadır.

  Dt. Sertaç Kızılkaya

 

Bu  videolar da ilginizi çekebilir:
Ağız Kokusunun Nedenleri
Diş Eti Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

 

Bu içerik 4911 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.doktoramcam.com/dis-tasi-temizligi/

Etiketler: diş çürüğü,diş fırçalama,çocuklarda diş bakımı,diş temizletme,diş taşı,diş taşı temizliği

Bu içeriği ekleyen site : doktoramcam.com