Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 03 Mayıs 2010 Pazartesi 23:51 de eklendi, 10 kere paylaşıldı

Hamile olmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile olmadan önce dikkat etmeniz gereken faktörleri uzmanlar 11 madde haline getirerek açıkladı.

Hamile olmadan önce dikkat etmeniz gereken faktörleri uzmanlar 11 madde haline getirerek açıkladı. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için bu faktörlere uymanızda fayda var.

Hamileliğe Hazırlıkta Bunlara Dikkat!

1. Sağlıklı Beslenme
2. Folik Asit Alın
3. Fazla Kilolardan Kurtulun
4. Egzersize Başlayın
5. Sigarayı Bırakın
6. Doğum kontrolünü bırakın
7. Topsoplazma testi yaptırın
8. Aşılarınızı yaptırın
9. İlaçlara dikkat edin
10. İş ortamınıza dikkat edin
11. Doktor kontrolünden geçin

1. Sağlıklı Beslenme

Beslenme hem sizin hem de  bebeğinizin  gelişimi için son derece önemli. Bu nedenle  hamilelik  öncesi yeterince beslenip beslenmediğinize,  sağlıklı  bir diyet uygulayıp uygulamadığınıza da dikkat edin. Bu konuda size bilgi verecek pek çok kaynak var. Ancak günümüzde popüler olan çeşitli diyetler konusunda kafanız karışmasın. Dengeli beslenmek için her şeyden önce 4 ana grupta yiyecekten yeterince almak demektir. Sağlıklı  beslenmenin aynı zamanda düzenli beslenmek anlamına geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Düzenli aralıklarla  yemek  yenmesi son derece önemli. Günde 3 ana öğün ve hafif ara öğünler düzenli beslenmeniz için vazgeçilmezdir. gittikçe sofralarda sebzelerden uzaklaşmamızın son derece yanlış olduğu biliniyor. Eh bende vitamin hapı alırım diye düşünmeyin. Çünkü dengeli beslenmek için  yemek  istemediğiniz bazı besinlerin  yerine vitamin haplarına başvurmak doğru bir fikir değil. Çünkü vitamin ilaçları henüz tam olarak vitamin ve mineralleri sağlamıyor.

2. Folik Asit Alın

Sağlıklı  beslenme için  hamilelik  öncesi de  hamilelik  süreci kadar önemli.  Özellikle  folik asit söz konusu olunca… muhtemelen folik asidi biliyorsunuz ya da en azından bu sözcüğü duydunuz. Ancak  hamilelikte bebeğin gelişimi üzerinde çok etkili olduğu ileri sürülen folik asit içeren gıdaları sofranızdan eksik etmemelisiniz. Çünkü nöral tüp defekti adı verilen doğumsal sakatlıkları önlemeye yardımcı olduğu biliniyor. Özellikle  spina bifida hastalığının (bu  bebeklerde  omuriliğin bir kısmı açık doğuyor) sofranızda folik asit açısından zengin olan karaciğer, yeşil sebzeler ve baklagilleri eksik etmeyin.  Hamilelik  başladıktan sonra ilk 12  hafta kullanmak üzere uzmanınızdan sizden folik asit içeren preperatları almanızı isteyeceğini de bilmelisiniz.
Ancak sebze ve meyvelerden uzak besleniyorsanız bu konuda bir uzmana başvurarak daha fazla bilgi edinmelisiniz.

3. Fazla Kilolardan Kurtulun

Kurtulmak  kolay  olsa dediğinizi duyar gibiyim. Gerçekten de zor bir durum. Fazla  kiloları  atmak ve üstelik ideal  kilonuzu    korumak  durumunda kalmak…. ancak  hamilelik  sürecini ve daha sonrasını düşünürseniz şimdiden önlem almanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu öncelikle sizin  rahat  bir  hamilelik    yaşamanız  ve kolay  doğum yapmanızın yanı sıra doğum sonrası verilecek  kilolarla  daha fazla uğraşmanız anlamına gelir. Üstelik doğum sonrası sağlığınız üzerinde olumlu etkisi olacağını bilmelisiniz. Fazla  kilonuzun  üstüne gelen hamilelik  nedeniyle aldığınız  kilonun  öncelikle, belinize daha fazla yük binmesi demek olduğunu ve bu durumun ileride bel ağrısına yol açacağını aklınızdan çıkarmayın.

4. Egzersize Başlayın

Eğer  anne  adayı olmadan önce formunuza ve zinde olmanıza dikkat ederseniz daha  rahat  bir  hamilelik  ve doğum yaşayacağınızı bilmelisiniz. Üstelik eski sağlığınıza ve biçiminize daha  rahat  dönebilirsiniz. Bu durumu bilerek  hamilelik  öncesi egzersizlere başlamanızda yarar var. Gün içerisinde  özellikle  bel, sırt ve karın kaslarınızı çalıştırarak hafif egzersizlere başlayabilirsiniz.

5. Sigarayı Bırakın

Tiryakilerin, nasıl bırakalım dediğini duyar gibiyim. Evet oldukça zor olduğunu biliyoruz. Ancak bu kararı verirken bebeğinizin sağlığını düşünmeniz size güç verecektir. Çünkü hamilelik sırasında yakılan her sigara bebeğe giden oksijenin çalınması anlamına geliyor. Araştırmalar sigara bağımlısı annelerin daha düşük kilolu bebekler dünyaya getirdiğini gösteriyor. Üstelik bu bebekler solunum yolu enfeksiyonlarına dayanıksız oluyor ve akranlarına göre genel sağlık sorunları daha fazla görülüyor. Ayrıca beşik ölümleri tanımlanan, bebeğin hiçbir neden yokken ani ölüm sendromu nedeniyle hayatını kaybetme oranları da daha yüksek. Doğumu zorlaştırıcı etkilerin yanı sıra, lohusalık döneminde sütünüzün miktarının azalacağını bilmelisiniz.
Eğer sigarayı tamamen bırakamıyorsanız en azından günde 10 adetin altına indirmeye ve sigaralı ortamda pasif içici durumdan uzaklaşmaya bakmalısınız.

6. Doğum kontrolünü bırakın

Anne adayı olmadan önce doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız, bir uzmana başvurmak gerektiğini bilmelisiniz. Uzmanınızdan doğum kontrol yönteminin bırakılmasının ardından ne zaman hamile kalınması gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Çünkü bazı yöntemlerin hassasiyeti var. Doğum kontrol hapının bırakıldıktan sonra en az bir yada iki ay hamile kalınmaması gerekiyor.

7. Topsoplazma testi yaptırın

Belki hayvanları çok seviyor ve evinizde kedi besliyorsunuz. Bu durumda hamile kalmadan önce yapacağınız ilk şey, kediyi evden uzaklaştırmak değil, bir toksoplazma testi yaptırmaktır. Çünkü kedinizin dışkısından bulaşabilecek olan toksoplazma, gebelik esnasında enfeksiyon oluşmasına ve bu enfeksiyonun bebeğe bulaşmasına neden oluyor. Rahim içine geçtiği durumlarda bebekte bazı kalıcı hasar oluşturabiliyor. Bu nedenle eğer test sırsında toksoplazma olmadığınız ortaya çıkarsa, bundan sonra kedinizin dışkısının elinize temas etmemesine özen göstermelisiniz.

8.Aşılarınızı yaptırın

Hamilelik öncesi aşıların yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Çünkü aşılanmayan annelerin etken maddeyle karşılaşması yalnızca kendini değil, bebeğini de etkiler. Hamilelik sırasında ya da doğumda taşıdığınız enfeksiyonu bebeğinize geçirme riski oluşur. Bu nedenle hamilelik öncesi Hepatit B, Kızamıkçık ve tetanoz’a karşı bağışıklığınız yoksa ve aşılarını yaptırmadıysanız, bir uzmana başvurarak yapılmasını sağlayın.

9.İlaçlara dikkat edin

Hafif bir baş ağrısında eli ilaçlara gidenlerdenseniz, biraz dikkat!! Çünkü hamilelik öncesi kullandığınız ilaçlar konusunda da hassas olmanız gerekir. Korunmayı bıraktığınız ve hamile kalma olasılığınız olduğunu düşünerek bir uzmana danışmadan ilaç almaktan sakının. Çünkü uzmanlar, erken hamilelik döneminde bazı ilaçların plasentadan geçerek bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğini söylüyorlar. Ayrıca doktora başvurmanız gereken durumlarda, doktorunuza hamile olabileceğiniz ihtimalini hatırlatın.

10.İş ortamınıza dikkat edin

İş ortamınızın hamilelik sürecine etkilerini gözden geçirmenizde fayda var. Yoğun sigara içilen işyerlerinde hem kendi sağlığınızı hem de hamilelik sürecini düşünerek bazı önlemler alınması için uyarıda bulunabilirsiniz. Ayrıca radyasyonlu ve kimyasal gazların açığa çıktığı ortamlarda çalışmak zorunda olanların da durumu yöneticilerine bildirerek önlem alması gerekir.

11.Doktor kontrolünden geçin

Eskiden hamileliğin başlamasıyla birlikte bir uzmana başvurulurdu. Oysa şimdi hamilelik kararının alınmasıyla birlikte bu süreç başlamış oluyor. Çünkü sağlıklı hamilelik sürecinin yaşanması için annenin sağlığından emin olmak gerekiyor. Bu konuda başvuracağınız uzman sizi muayene edecek , bazı kan testleri isteyecek, ultrasonografi ile inceleyecektir. Böylece hamileliğe başlamadan önce bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınız ve karşılaşma durumunda kalmadan önlemi alınacaktır. Ancak doktorunuza eşinizle birlikte gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz çünkü eşinizin de bazı riskler ortağıdır. Örneğin eşinizin kan grubu, ailesinde genetik geçişli bir hastalık olup olmadığı, sürmekte olan hastalık nedeniyle kullandığı ilaçlar gibi birçok etmen, sağlıklı bir hamilelik sürecini etkileyen faktörlerdir.

Bu içerik 12660 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.kadinlarcaddesi.com/gebelik/61-gebelik/391-hamile-olmadan-once-dikkat-edilmesi-gereken.html

Etiketler: kadınlar caddesi,kadınlar,kadın,gebelik sokağı,hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Bu içeriği ekleyen site : kadinlarcaddesi.com