Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 04 Ocak 2012 Çarşamba 17:27 de eklendi

Meme Kanserine Yakın Takip

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserine karşı mücadelede erken tanı hayat kurtarıyor.

  Memede kanser habercisi olabilecek kireçlenmelere dikkat etmek gerekir.

Prof. Dr. Erhun EyüboğluGenel Cerrahi Uzmanı

‘’Tel İle İşaretleme Yöntemi’’ ile tehlikeli kireçlenme tespit edilip meme kanseri ortaya çıkmadan önlenebilir.

ABD'de yapılan çalışmalar her sekiz kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ortaya koyuyor. Gelişen teknoloji sayesinde meme kanseri ortaya çıkmadan önlenebiliyor.

Memede ortaya çıkan, “mikrokalsifikasyon” adı verilen küçük kireçlenmeler kanser habercisi olabilir. Mamografi ile hastalığın öncüsü olabilecek kireçlenmeler tespit edilebilir. Meme içinde doğal olarak kabul ettiğimiz iyi huylu kireçlenmelere kaba kalsifikasyon adı veriliyor. Bunlar kansere dönüşme riski olmayan iyi huylu kireçlenmelerdir. Ancak daha farklı yapıda olan mikrokalsifikasyon adı verilen kireçlenmeler meme kanserinin habercisi olabilir. Bu kireçlenmeler mamografi ile görüntülenebilir. Memedeki kireçlenmelerin yapıları, sayıları, şekilleri ve dağılımları incelenerek nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilir.

Son yıllarda uygulanmaya başlanan 'Tel İle İşaretleme Yöntemi' sayesinde kanser şüphesi uyandıran kireçli alan, meme dokusuna zarar vermeden çıkarılıyor. Mamografi eşliğinde, lokal anestezi altında kireçlenmenin olduğu alan radyolog tarafından tespit ediliyor. Olta ucuna benzeyen, özel dizayn edilmiş metal tel kireçlenmenin olduğu bölgeye doğru yerleştiriliyor. Aynı gün zaman kaybetmeden, işaretleme yapıldıktan sonra genel anestezi altında, cerrahi müdahaleyle  tel ile birlikte kireçli alan çıkartılıyor. Cerrahi müdahaleden sonra yine mamografi çekilerek işaretlenen alanın çıkartılıp çıkartılmadığı doğrulanıyor. Alınan kesite yapılan patoloji inceleme ile kanser olup olmadığı tespit ediliyor.

Memedeki kireçlenme hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. Sadece mamografi ile tespit edilir. Bu nedenle meme kanserine bağlı ölümlerin azaltılmasında taramalar önemli rol oynuyor. Kadınlar her ay kendi kendini muayene etmeli, 40 yaşından sonra mamografi çektirmeli ve doktor kontrolünden geçmelidir.

Bu içerik 907 kez okundu

Etiketler: saglik ve yasam,erhun eyuboglu,meme kanseri,kanser,meme

Bu içeriği ekleyen site : saglikveyasamdergisi.com.tr