Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 05 Ekim 2012 Cuma 21:17 de eklendi

Tüp bebek süreci

tüp bebek süreci

Tüp bebek tedavisindeki süreç ve uygulamalar anlatılmaktadır.

  İLK GÖRÜŞME

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan anne babaların bir uzmana başvurmaları gerekir.  Doktorunuzun sizden ilk görüşmede neler istediğini biliyor musunuz?

Tüp bebek  tedavisinden önce ilk görüşmede doktor hangi tedavi yönteminin hasta için uygun olduğuna karar vermek amacı  ile yapar. Çifttin daha önceki tedavi olup olmadığı veya yapılmış olan bir tetkik var mı varsa  değerlendirme yapılarak erkek ve kadın muayene edilir.

Erkeğin sperminin analizi yapılır.  Tüp bebek  yönteminde kadına ise ultrason ve jinekolojik  muayeneler yapılır. Adet kanamasının üçüncü günü hormon tetkikleri yapılır bunun sonucunda  yumurtalıkların ilaçlara nasıl yanıt verdiği anlaşılmaya çalışırlar.  Rahim içi filmi istenir. Kadın ve erkek  için sarılık ve AIDS testi istenir ayrıca kadından kızamıkçık testi ve kan sayı istenir.

HORMONLARIN BASKILANMASI

Tüp bebek uygulamasının başlanmasına kadının hormonlarına baskılama ile başlanır. Bunun nedeni  istenmeyen zamanda yumurtaların çatlamasını engellemek böylece daha fazla embriyonun elde  edilmesi. Embriyo sayının artması gebelik şansının artması anlamına gelmektedir.

YUMURTALIKLARIN UYARINMASI

Tüp bebek  yönteminde yumurtaların uyarılması demek yumurta üretiminin artması anlamına  gelmektedir. Mümkün olduğu kadar fazla sayıda 16-20 folikül elde için yapılmaktadırlar. İlaç dozu kan  ve östrojen düzeyine göre ayarlanmaktadır. Uygulama süresi farklılık göstermekle beraber 10-12 gün  arsında değişmektedir.

YUMURTA TOPLAMA

Yumurta uyarılmasından sonra folliküller elde edilmektedir. Döllenmeyi oluşturmak için yumurta  toplanır. Yumurta toplanmaya başlamadan önce çatlanma iğnesi yapılır. Bu iğneden yaklaşık otuz iki  otuz altı saat sonrasında toplama işlemi yapılmaktadır.  Tüp bebek  sürecinde iyi ve kaliteli yumurta elde etmek için iğnelerin  ve toplama işleminin saat aralıkları oldukça önemlidir. Bu işlemi laparoskopiyle yapılmaktadır.  Uygulama sonrası hasta dinlenme odasına alınarak bir süre istirahat verilmektedir.

DÖLLENME FERTİLİZASYON

Tüp bebek sürecinde erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtalar laboratuvar ortamında döllenmeye  bırakılır. Embriyo transferi önceki son aşama olmaktadır. Erkek sperm verirken kadından yumurtaları  toplanmaktadır. Erkeğin menisinde canlı sperm bulunamaz ise ameliyat ile sperm aranır. Alınan meni  özel bir kaba alınarak sıvılaşma meydana gelmesi beklenmektedir. Sıvılaşan meni sperm hareketliliği  sperm sayısı şeklinde incelenir.  Tüp bebek  uygulanan hastalarda önemli kriter sperm sayısıdır. Alınan  sperm döllenme işlemi için hazırlanır. Döllenme işleminin gerçekleşmesi için yabancı proteinlerden  temizlemek için sperm hazırlanır. Sperm hazırlanması ve yumurta kültürü hazırlandıktan sonra  döllenme işlemi gerçekleşir.

EMBRİYO TRANSFERİ

Döllenmiş yumurtaya embriyo denir. Sık tercih edilmekte olan transfer zamanı 4-8 hücreli aşamadır.  Embriyolar bu duruma 2 veya 3 günde ulaşmaktadır. İki veya altıncı günlerde embriyo transferi  yapılmaktadır.  Tüp bebek sürecinde embriyo sayısının ikiden fazla olması sonucunda çoğul gebelik meydana gelmektedir.  Kadının yaşı ilerledikçe bu risk azalmaktadır.

Embriyo transferi yapılırken jinekolojik muayene pozisyonu alınır. Rahim ağzı temizlenir,  embriyolar katater içinde laboratuvara getirilir. Karından yapılan ultrason ile embriyolar rahim içine  bırakılmaktadır. Bu işlem ağrısız bir uygulamadır anestezi gerektirmemektedir. Uygulama sonrası ilaç  ile hormon tedavisi verilmektedir.

Bu içerik 1359 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.tupbebekailesi.com/tup-bebek-sureci

Etiketler: tüp bebek,tüp bebek süreci,tüp bebek aşamaları,tüp bebek tedavisi

Bu içeriği ekleyen site : tupbebekailesi.com