Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 20 Nisan 2017 Perşembe 13:20 de eklendi

İşte Benim Gerçeğim!

Facebook Gerçeği

Facebook'u ne kadar tanıyorsunuz? Tüm detayları ile Facebook nedir?

Masum Facebook

Bugünkü yazımız masum gibi görünen sosyal paylaşım platformu Facebook üzerine oldu. Bilindiği gibi neredeyse on kişiden yedisi bir Facebook hesabına sahip veya almayı düşünüyor. Peki sizce kaç kişi hesap alırken gizlilik politikasını okuyor! Sizde bir Facebook hesabı almayı düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okuyunuz ve ona göre hizmeti kullanınız.

Facebook’u Biz mi Kullanıyoruz Yoksa Omu Bizi!

Facebook aslında masum gibi görünen büyük bir pazarlama sisteminin yanında bir bilgi merkezi. Gizlilik politikasını onaylayarak siz Facebook’a doğum gününüzü, yaşadığınız şehri, memleketinizi, doğum yerinizi, öğrenim durumunuzu, siyasi eğilimlerinizi, arkadaş çevrenizi, çalıştığınız sektörü, cinsel eğilimlerinizi, telefon numaralarınızı, katıldığınız etkinlikler, gittiğiniz mekanlar, günlük programınız ve daha aklımıza gelmeyen bir çok bilgiyi istediği zaman istediği yerde kullanılmasına izin vermiş oluyorsunuz. Tabi bunu her üye seve seve onaylıyor ancak kaçı okuyor bilinmez.... Facebook gizlilik politikasına göre “Msn, google talk ve ICQ gibi anında mesajlaşma servislerinden de bilgi topluyor ve bu bilgiyi Facebook sistemini kullanmanızdan bağımsız olarak toplamaktadır. Son olarak Whatsapp bilgilerinizi de paylaşmaya başladı.

Bunları Biliyor muydunuz?

Facebook hesabını alır almaz otomatik olarak bütün bilgilerinizi kullanılmasını ve Facebook’un ürettiği başka sistemlere aktarılma hakkını veriyorsunuz ve burada önemli olanda bu hakkı geri alma şansınızın olmaması... Hiç dikkatinizi çektimi bilmem ama Facebook’ta “pulse” özelliği diye bir şey var. Facebook bu özelliği sayesinde bir işçi grubu veya öğrenci grubu gibi oluşumlar hakkında detaylı bir istatistikler oluşturabiliyor. Bir düşünün bunu büyük firmalar nasıl kullanabilir ve ne kadar para akıtabilirler bu sisteme… Sonuçlar birinci ağızdan gelecek ve istekleri bilecekseniz böyle bir müşteri kitlesi her firmanın hayali değilmi dir?

Facebook Bu mu Yani !

Facebook basit bir firma değil tabi ki. İlk ciddi risk sermaye yatırımcısı Paypal sisteminin kurucu Peter Thiel’den 500.000 dolar olarak ve ikinci risk sermayesi yatırımcısı ise James Breyer’in yöneticisi olduğu Accel Partners şirketinden 12.700.000 dolardır. James daha önceleri Gilman Louie ile birlikte NVCA (Ulusal Risk Sermayesi Birliği) yönetim kurulunda görev almışlardır. Gilman Louie ise İn-Q-Tel ‘in yönetim kurulu başkanıdır. İn-Q-Tel ise 1998 yılında CIA desteği ile kurulmuş bir risk sermayesi firmasıdır ve ağırlıklı olarak veri madenciliği ve bunun gibi şirketleri desteklemektedir. Şimdi düşünün Facebook 'un temellerinin nerelere dayandığını… Her şeyi bir yana bırakırsak muhteşem bir platform diyebiliriz. Mesela karşı komşunuza selam vermezken Facebook sayesinde yıllar önceki belkide unuttuğunuz arkadaşınızı bulup bir merhaba diyebiliyorsunuz. Bu iyi mi kötü mü yorumu size bırakıyoruz.

Sonuç olarak bu gerçekleri bilerek Facebook kullanmanızı ve en azından kullandığınız program ve sitelerin kullanım koşullarını bir defa okumanızı tavsiye ederim...

Bu içerik 164 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.gundembizim.com/facebook-gercegi/

Etiketler: facebook,facebook hakkında bilinmeyenler,paypal

Bu içeriği ekleyen site : gundembizim.com/hakkimizda/