Genel Uyarı

Bu sitedeki içeriğin Milliyet.com.tr ile ilgisi bulunmamaktadır. SizdenSize, tamamen üye sitelerin içeriklerinden oluşuyor.
Bu içerik 21 Mayıs 2012 Pazartesi 6:09 de eklendi, 1 kere paylaşıldı

Murathan Mungan’dan Milli Eğitim Müdürü Olur mu?

(Sanatçıdır/ Ne yapsa yakışır! (mı?))

Sayın Murathan Mungan, üniversiteli gençlerle yapmış olduğu bir söyleşide sanatçıların topluma örnek olmak zorunda olmadıklarını söylemiş. Ayrıca şunu da eklemiş: Ben milli eğitim müdürü müyüm ki örnek olayım? Bunları birbirinden ayıramadığımız sürece uygarlaşamayız.Hayatının son 25 yılını eğitimci olarak geçirmiş birisiyim. Ayrıca bir yazar ve şairim. Yani sanatçı duyarlığını ve fırtınalarını da az-çok tanıyan birisiyim. Dolayısıyla örnek olma konusuna hem eğitimciler hem de sanatçılar açısından bakabilirim.

Sanatçıdır! Ne yapsa yakışır!

Yazarımızın söylediklerine katılmıyorum. Sayın Mungan’ın dediği gibi örnek olma işini millî eğitim müdürüne devredersek, dürüst olma işini polislere, sözgelimi uyuşturucu kullanmama işini imamlara devredebiliriz vs. Benim yazılarımı ve şiirlerimi bir yana bırakırsanız, bir öğretmen olarak daha az bir grupla muhatap olmaktayım. Ama zavallı ben, bir öğretmen olduğum için ahlaklı ve efendi olmak zorundayım, fakat sözgelimi Sayın Mungan benden daha büyük bir nüfuza sahip bulunduğu hâlde,  bir öğretmen değil de, sanatçı olduğu için zavallı ben kadar örnek olma veya başka bir ahlakî bir sorumluluğu olmayacak!

Bana ters bu işler!

Peki ben ne yapacağım? Etki alanı nispeten küçük bir öğretmenken, örnek olma konusunda taşıdığım yük, sözgelimi Sayın Mungan’ın yükünden daha mı büyük olacak? Bu adil midir? Bir yandan da ben hem eğitimci, hem yazar ve şairim… Kişilik bölünmesi mi yaşayacağım? Benim suçum nedir? Akşamları bir sanatçı olarak kafama göre takılıp-sabah derslerde efendi mi olmalıyım? Bu nasıl olur? Öğretmenken uygun olmayan bir şey, bir yazarken bana nasıl serbest oluyor? Şaka bir yana, bazı şeylerin herkesçe paylaşılmaları gereken sorumluluklar olduğuna inanıyorum.

Hastayım sanatçı milletine!

Hastayım bu sanatçı milletine! Sanatçı dostlarımız, size “Kaymakamlık özel kaleminde çalışan bir kâtip gibi efendi olun” diyen yok! Ama toplam kaliteyi bir çok meslek grubundan daha fazla etkilediğinizi de göz ardı edemezsiniz. Örnek olmayı sadece milli eğitim müdürlerinin veya öğretmenlerin üzerine yıkamazsınız! Bize de biraz insaf edin dostlar!

Tutarlı olmak herkes için iyidir

Sözgelimi tutarlı olmak, sizin de göreviniz. Ama ne yazık ki, sanat dünyasında tutarsızlık yaygındır. Sözgelimi Tarkan’a özenen, ama ancak karikatürü olabilen bir sanatçı (Tarkan’a bir sözüm yok), Zaman gibi bir gazeteye beyanat verirken, derli-toplu şeyler söyler. Ama başka bir gazeteye röportaj verirken, sevdiği kadını aldattığını, ama bunu yurtdışında yaptığını beyan eder. Bana da kadın olarak doğmamış bulunduğum ve dolayısıyla böyle aklı “harbîden” kıt” bir erkek tarafından sevilme şansım olmadığı için şükretmek düşer!

Bak şu ünlü annenin yaptığına!

Show dünyasındaki ünlü bir kadın sanatçının kendi çocuğuna televizyon seyrettirmediğini biliyorum. Bu nedir şimdi? Kendi çocuğuna seyrettirmediğin programları benim çocuğuma mı layık görüyorsun? Hadi Sayın Mungan’ı hoş görürüm. Çünkü çocuğu yok yani hayata bir baba veya anne gözüyle bakamıyor! Ama çocuğu olan diğer bayan sanatçıyı hiç anlamıyorum!

Konserlerde sigara tanıtımı

Bir okurum, ünü yere göğe sığmayan bir sanatçının konserinde ve seyircilerin arasında sigara tanıtımı yapılmış olduğunu söylemişti. Sen ney üfleyeceksin gençler seni dinlemeye gelecek ve bu kitleye sigara tanıtımı yapılacak? Be güzel sanatçı, bu nasıl iştir?

Afiyet olmaz, sıkıntı olur!

Bir konsere gitmiştim ve sanatçı sahneden kadeh kaldırdı ve “afiyet olsun” dedi. Üzüldüm ve: “Be birader, sen ne afiyetini gördün de, içenlere afiyet olsun diyorsun?” diye içimden geçirdim! Bu kişi, sevdiğim ve uzun yıllar alkol tedavisi görmüş bir sanatçıydı!

Ukela tiyatoracı!

Tiyatoracı ve ukela bir sanatçının televizyonda uzun bir dönem bir Amerikan sigarasının reklamını yapmış olduğunu, eski bir dizisi yeniden ve prime time’da yayınlanınca gözlerimle gördüm. Bir de bu adamın sosyalizm şekilleri yapması yok mu? Gençlerin tabiriyle “gülmekten yarılasım” geliyor! Bu adamı düşününce, Teoman’ın ellerinden öpmek istiyorum. Adam inandığı veya inanmadığı gibi yaşıyor. Ama toplumcu olduğunu iddia eden ukela bir adamın kendi oyununda sigara reklamı yapması ve bir Allah’ın kulunun da “kardeşim sen ne yapıyorsun?” diye sormaması traji-komiktir!

Herkesin sorumlulukları var!

Velhasıl sanatçılar da kendilerine çeki düzen vermek zorundalar. Etkileri bir milli eğitim müdüründen veya öğretmenlerden daha fazladır. Hayatta bana iki şey ters gelmiştir. Üniversitelerde çalıntı tez yazan bazı akademisyenlerin, sınavda kopya çeken öğrenciye sıfır vermeleri, İkincisi de, öğretmenler ahlak abidesi olmak zorundayken, sanatçıların herkesi “baştan çıkarma özgürlüğüne” sahip olmalarıdır! Ben de bu özgürlüğümü istiyorum? Hayır! Ben adalet istiyorum…

Devrilen köyleri kim yeniden inşa edecek?

“Ben sanatçıyım, istediğim kadar köy deviririm… arkamızı doktorlar, psikologlar, psikiyatrlar ve öğretmenler toplasın!” diyemezsiniz. Çünkü bu yıkımı yeninde inşa etmeye ordu yetmez!

Yazılarımda isim kullanmam

Yazımda Sayın Murathan Mungan’ın adını kullanmayı düşünmüyordum. Çünkü kendi yazılarıma güvenirim ve yazılarımda popüler isimlere “asılmayı” sevmem, fakat onu takip eden kitleye bir eğitimci olarak bir cevap hakkım ve borcum olduğunu düşündüm. Dolayısıyla, onlara ulaşabilmek için yazarımızın adına yazımda yer verdim.

Bu da notumdur…

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni-Eğitim Danışmanı

& İletişim ve Yazarlık Koçu

savassenel@yahoo.com

savassenel@savassenel.com

Bu yazıma eşlik eden Melodiler: Murathan Mungan Şarkıları

Film önerim: “The Butterfly Effect” 2004

Bu içerik 1910 kez okundu

İçeriğin Orjinal Hali
http://www.savassenel.com/index.php/yazilarim/41-makaleler/167-gariban-oeretmen-murathan-mungana-kar.html

Etiketler: Murathan Mungan,Uludağ Üniversitesi,Nilüfer Belediyesi,Bursa Gazeteciler Cemiyeti,yazar,sanatçılık,öğretmen,Öğretmenler

Bu içeriği ekleyen site : savassenel.com/